جزئیات وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن
جزئیات وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن
درحالی قرار است پیشنهاد وام ۷۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن در شورای عالی مسکن مطرح شود که قسط این وام در بازپرداخت به روش ساده ماهانه ۱۱.۶ میلیون تومان می شود.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن؛ دیروز رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد افزایش سقف وام خرید مسکن به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در شهر تهران به شورای عالی مسکن خبر داد.

وی بیان کرد:‌ روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت جلسه شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور برگزار می شود که پیشنهاد افزایش وام خرید و وام ودیعه مسکن به وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن در این جلسه مطرح خواهد شد.

مشخص نیست چه رقمی از وام پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی وام خرید و چه رقمی مربوط به وام جعاله (تعمیر مسکن) است. اما اگر فرض بر این باشد که شورای عالی مسکن با افزایش سقف وام به ۷۰۰ میلیون تومان موافقت می کند میزان قسط وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن در بازپرداخت ۱۲ ساله ماهانه ۱۱ میلیون و ۶۵۷ هزار تومان خواهد بود.

نحوه بازپرداخت وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن

کل بازپرداخت وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن با احتساب سود آن حدود یک میلیارد و ۶۷۸ میلیون تومان خواهد بود. سود وام ۷۰۰ میلیون تومانی حدود ۹۷۸ میلیون تومان خواهد بود.

در بازپرداخت وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن به روش پلکانی با آن‌که مبلغ اقساط اولیه کاهش می‌یابد اما در ماه ۱۲ سال دوازدهم متقاضی در مجموع با احتساب سود، یک میلیارد و ۷۷۸ میلیون تومان پرداخت می کند. کل سود این تسهیلات نیز به بیش از یک میلیارد تومان افزایش می یابد.

در زمان حاضر متقاضیان وام خرید مسکن در تهران می توانند ۴۸۰ میلیون تومان وام زوجین دریافت کنند. ۸۰ میلیون این وام جعاله است که باید در بازه زمانی پنج ساله اقساط آن پرداخت شود.

بخوانید:  سونامی بیکاری مهندسان در صنعت احداث کشور

قسط ماهانه وام ۴۰۰ میلیون تومانی در بازپرداخت به روش‌ ساده‌ ۱۲ ساله ماهانه ۶ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان است. کل سود این وام حدود ۵۶۰ میلیون تومان است. همچنین قسط وام جعاله در روش ساده حدود ۲ میلیون تومان و کل سود حدود ۴۱ میلیون تومان است.

اوایل ماه جاری بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن در تهران را منتشر کرد. بر اساس این گزارش که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است طی فروردین ۱۴۰۱ تعداد معاملات بازار مسکن تهران با کاهش ۴۹٫۹ درصدی به ۳۴۰۰ فقره رسید. این میزان در مقایسه با فروردین ۱۴۰۰ حاکی از رشد ۶۳٫۷ درصدی دارد.

متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته ۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بود که در مقایسه با اسفند ۱۴۰۰ بالغ بر ۲٫۴ درصد کاهش یافته است. در عین حال این قیمت نسبت به فروردین سال گذشته ۱۶٫۹ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه فروردین (۹۱٫۷ درصد) حدود ۷۵ درصد کمتر بوده که نشان از کُند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن (نقطه به نقطه) در فروردین امسال دارد.

با توجه به متوسط قیمت اعلام شده از سوی بانک مرکزی، قیمت یک واحد ۵۰ مترمربعی در تهران حدود یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون تومان خواهد بود. بنابراین وام احتمالی ۷۰۰ میلیون تومانی (هزینه خرید اوراق حق تقدم مسکن را فاکتور می‌گیریم) حدود ۴۱ درصد قیمت مسکن (در فروردین ۱۴۰۱) را پوشش می دهد.

  • منبع خبر : تسنیم