وظیفه طراحان نمای ساختمان، توجیه کارفرمایان و دیدبخشی به آنها است
وظیفه طراحان نمای ساختمان، توجیه کارفرمایان و دیدبخشی به آنها است
مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان گفت: وظیفه طراحان نمای ساختمان، توجیه کارفرمایان و دیدبخشی به آنها براساس هویت شهر و در راستای وظیفه تاریخی طراح در قبال شهر است که می‌تواند به اصلاح توقعات کارفرما منجر شود.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،طراحان نمای ساختمان؛محمدعلی ایزدخواستی با اشاره به نقش مهندسان، طراحان و سازندگان در ایجاد منظر شهری متناسب با معماری ایرانی گفت: بررسی اهداف منظر شهری نشان می­دهد که اهداف زیبایی شناسانه برای خلق یک فضای شهری مطلوب لازم و ضروری است. هنگامی که انسان با اثری زیبا به مثابه هنر مواجه می شود، زیبایی آفریده می­شود و خلق زیبایی توسط افراد اهل فن امکان پذیر است. این افراد در طراحی نما و منظر شهری، مهندسان و طراحان می­باشند.

وی ادامه داد: بهره مندی از افراد اهل فن از آنجایی ضروری است که  مواجه با اثر زیبا انسان را به تفکر وامی دارد که این تفکر و تامل خود منجر به درک معنا و هویت شهر می شود. از این رو، طراحان چند وظیفه مهم را خواهند داشت.

ایزدخواستی با اشاره به این وظایف افزود: وظیفه نخست تعامل با هنرمندان سایر رشته ها و متفکران جامعه ازجمله مورخان، جامعه‌شناسان، روانشناسان و فلاسفه است تا به غنای طراحی دست پیدا کنند. این ارتباط از قبل از شکل گیری ایده شروع می شود و تا نقد طرح توسط اندیشمندان ادامه پیدا می‌کند.

منظر شهری، قربانی طراحی آزادانه نما توسط طراحان نمای ساختمان

وی دومین وظیفه طراحان را توجیه کارفرمایان و دیدبخشی به آنها براساس هویت شهر و در راستای وظیفه تاریخی طراح در قبال شهر دانست که می‌تواند به اصلاح توقعات کارفرما منجر شود و در پاسخ به اینکه آیا برای دستیابی به یک زیبایی‌شناسی همگون در منظر شهری باید چارچوب خاصی برای طراحان و معماران طراحی شود یا اجازه بروز خلاقیت ها به آنها داده شود، گفت: منظر شهری به دلیل ماهیت عینی خود با حواس انسان درگیر است. اغلب نمای ساختمان ها به صورت انفرادی و براساس سلایق شخصی معماران و طراحان بدون توجه به زمینه طراحی می­شوند.

به گفته این مسئول سازمانی، در صورت طراحی آزادانه نما، شهر به محلی برای عرض اندام افراد و درخواست‎‌های بی حد و حصر کارفرمایان و عرصه­ای برای خودنمایی و رقابت مبدل شده که قطعا منظر شهری قربانی این طراحی آزادانه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه نکته مهم در تعامل و گفتگوی سه وجهی کمیته نما، اندیشمندان و طراحان است که باید ایجاد شود، یادآور شد: این گفتگو از استبداد فردی و گروهی جلوگیری می‌کند و درک طرفین را نسبت به صلاحدید شهر افزایش می دهد. خوانش درست طرح، ایده های خلاق بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت که این ایده‌ها، در مسیر همراهی کمیته و طراح خواهد بود.

نمای شهر، آئینه تمام نمای اندیشه‌ها و دیدگاه‌ها

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان درخصوص جایگاه نما در منظر شهری و معماری تصریح کرد: با توجه به اینکه انسان در اولین مواجه با فضای عمومی با منظر شهری مواجه می­شود، منظر شهری و نمای ابنیه یکی از وجوه انسانی عناصر شهری است. نمای خوب باعث ایجاد فضای جذاب برای ناظر است و تمایل ناظر را برای حضور در آن فضا و کشف جاذبه های آن افزایش داده و سرزندگی فضای شهری را درپی خواهد داشت. ابزار برقراری ارتباط و تعامل ابنیه با فضای شهری جلوه­ ظاهری و نمای بیرونی ساختمان­ها است، بنابراین یکی از مهم­ترین عناصر در شهر نما و جداره ابنیه است.

بخوانید:  نحوه نصب سنگ نمای ساختمان چگونه است؟

به گفته وی، نما فقط یک پوسته شهری نیست بلکه تبلوری از هویت و فرهنگ شهر و بازتاب اندیشه شهروندان و شهرسازان است. طبقه اجتماعی را نشان می‌دهد و عمق پیوند تاریخی شهر و نگاه به آینده آن را بازنمون می‌کند. از این‌رو نمای شهر را باید آئینه تمام نمای اندیشه‌ها و دیدگاه‌ها از مردم تا کارگزاران دانست.

مدیریت شهری چارچوب کلی نمای ساختمان­ها را تهیه کند

وی درخصوص راهکار پیشنهادی برای تعدیل وضعیت کنونی نمای ساختمان ها و سیما و منظر شهری به نهادهای متولی و طراحان و معماران گفت: مرز بین زندگی خصوصی و فضای عمومی، نمای ساختمان ها است. این مرز تنها یک کالبد متشکل از سازه و مصالح انحصاری و انفرادی نیست بلکه در نگاه اول معرف شکل شهر و با اندکی تامل نمایانگر هویت شهر است. از این رو ­باید با حساسیت بییشتری با آن مواجه شد که در عین وحدت رویه در نظام منظر شهری از خلق جداره­های یکنواخت و فاقد تنوع ممانعت شود.

ایزدخواستی تاکید کرد: لذا باید مدیریت شهری در جایگاه سیاست­گذار چارچوب کلی نمای ساختمان­ها را تهیه کند و اختیار عمل از کارشناسان و طراحان در خصوص جزییات آن سلب نشود.

وی یکی از مهمترین مسائل در این عرصه را ارائه الگوهای درست به مردم برشمرد و تاکید کرد: این الگوها براساس پیوندهای تاریخی شهر در حرکت رو به جلو تنظیم می‌شوند و شامل انواع موتیف‌ها، نشانه‌ها، چارچوب‌ها و عناصر مختلف است که طراح را در نسبت تاریخی و هویتی با شهر آشنا می‌کند. معرفی ساختمان‌ها نمونه به مردم، در بسط این دیدگاه مؤثر خواهد بود.

تعامل و تناسب معماری نوین در شهرهای تاریخی

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان در پاسخ به اینکه در شهرهای تاریخی مثل اصفهان، معماری نوین با چه رویکرد زیباشناسانه‌ای می‌تواند تعامل و تناسب خود را با آن محیط حفظ کند، گفت: هر بنا حاوی پیامی از اندیشه معمار است که باید با هویت، باورها و فرهنگ شهری همخوان باشد. طراحی آگاهانه و اندیشیده شده به عناصر بصری، در ایجاد محیط مطلوب در عرصه­های عمومی نقش غیرقابل انکاری دارد.

وی یادآور شد: موضوعات هویتی در شهر تاریخی اهمیتی دوچندان دارد و باید در طراحی نما در شهر تاریخی از آرایه­های معماری بستر بافت ایده گرفت و در فضای کاملا همخوان با بهره­گیری از موتیف­های ابنیه به طراحی نما پرداخت.

ایزدخواستی با بیان اینکه در این مسیر درک دو نکته اهمیت بسزایی دارد، توضیح داد: نخست، سیر تاریخی شهر و رشد شهر برمبنای این سیر تاریخی که بعضاَ در شهرهای تاریخی ما این سیر در صد سال گذشته با نقاط انقطاع، آسیب زیادی دیده است. دوم درک روزآمدشدن سیر تاریخی در مسیر آینده است.

وی خاطرنشان کرد: دراین صورت شهر از ماندن در گذشته و جدا شدن از آن، در امان می‌ماند و در اصل با فهم پیشینه به سمت آینده حرکت می‌کند. نمونه هایی از این درک را در معماری صد سال گذشته کشور می‌توان مشاهده کرد که جای بررسی و خوانش دقیق دارند.

  • منبع خبر : صمنا