تاثیر نوسازی بافت فرسوده شهری در کاهش قیمت مسکن
تاثیر نوسازی بافت فرسوده شهری در کاهش قیمت مسکن
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اعلام اینکه اکنون در ۲ هزار و ۴۰۰ نقطه عملیات تخریب و نوسازی بافت فرسوده درحال انجام است، گفت: افزایش عرضه آپارتمان‌های نوساز در بافت فرسوده که بخشی از سند تحول دولت مردمی است، قیمت مسکن را به مرحله ثبات و کاهش رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،نوسازی بافت فرسوده؛ محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی درباره برنامه دولت برای نوسازی بافت فرسوده و تاثیر آن روی کاهش قیمت مسکن، گفت: آمارهای قبلی نشان می‌دهد که از هر پلاک فرسوده که در موعد نوسازی قرار می‌گیرد، حداقل ۳ واحد آپارتمانی قابل تولید است و یک پلاک فرسوده کم و دو واحد اضافی هم تولید می‌شود.

وی گفت: بر این اساس نوسازی بافت فرسوده و محلات هدف بازآفرینی، باعث افزایش عرضه مسکن به بازار خواهد شد و طبق اصول پایه اقتصادی افزایش عرضه در تعدیل قیمت موثر است.

معرفی ۱۲ هزار واحد برای دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به بانک‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دوماه اخیر حدود ۱۲ هزار واحد برای دریافت تسهیلات نوسازی به بانک معرفی شده است، گفت: اکنون در ۲ هزار و ۴۰۰ نقطه عملیات ساخت و ساز در بافت فرسوده انجام می‌شود که ضمن القای تولیدات وسیع در بخش مسکن و کنترل قیمت‌ها، عرضه را افزایش داده و می‌تواند باعث ثبات، تعدیل و حتی کاهش قیمت شود.

وجود ۱۶۰ هزار هکتار بافت فرسوده در شهرها

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چرا برنامه نوسازی بافت فرسوده در سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای نداشت، گفت: بر اساس آمار و مستندات از سرشماری مسکن سال ۹۵، بیش از ۱۶۰ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری وجود دارد که نیازمند نوسازی و مقاوم‌سازی است.

وی گفت: در مجموع بیش از ۲ میلیون  و ۶۳۰ هزار ساختمان و ابنیه مسکونی در نوسازی بافت فرسوده وجود دارد که فاقد هرگونه سازه اعم از بتنی و فلزی است. این موضوع به مفهوم این است که این بناها به شدت نامقاوم و در معرض خطر قطعی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران توضیح داد: مجموع واحدهایی که از زمان شروع رسمی برنامه بهسازی در زمان برنامه چهارم محل توسعه قرار گرفته است، حدود ۶۵۰ هزار واحد بوده که نوسازی شده است. در واقع کمی بیش از ۲۰۰ هزار پلاک فرسوده تخریب و به جای آن این واحدها ساخته شده است.

فقط ۱۰ درصد نوسازی بافت فرسوده نوسازی عملیاتی شد

به گفته آیینی در مجموع ۱۰ درصد نوسازی بافت فرسوده انجام شده است و دولت مردمی با ۹۰ درصد ابنیه باقی مانده مواجه است که باید نوسازی و مقاوم‌سازی شود و کار وسیعی باقی مانده است.

بخوانید:  پشت بام فروشی ۲ میلیارد تومانی در گلابدره

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه باید شتاب نوسازی را بالاببریم و حداقل ۱۰ برابر سال‌های اخیر کار تعریف و انجام شود، گفت: در این صورت روند معکوس می‌شود و نوسازی بر فرسودگی پیشی می‌گیرد.

آئینی خبر داد که برنامه نوسازی به عنوان موضوع اصلی در سند تحول دولت مردمی آورده شده است و به عنوان یکی از چهار چالش بخش مسکن و شهرسازی از آن یاد شده است.

نوسازی به صورت محله‌ای و نه تک پلاکی انجام شود

معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: راهبرد هم این است که به سمتی رویم که لشکر انبوه‌ساز و توسعه‌گران را بسیج کنیم و بستر را فراهم کنیم تا وارد محلات هدف بازآفرینی شوند و به صورت محله‌ای نه تک پلاکی اقدام به نوسازی شود.

وی توضیح داد: به جهت اینکه توسعه‌گران و انبوه‌سازان افراد حرفه‌ای هستند و می‌توانند با استفاده از کارگزاران، مالکان را آماده مشارکت در نوسازی محله‌ای کنند و  خود هم منابع لازم را تامین کنند، دولت قرار است در برنامه نوسازی از این افراد استفاده کند.

به گفته آیینی  اگر دولت بتواند حداقل هزار توسعه گر را در این محلات وارد کند سرعت نوسازی بالا خواهد رفت.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: توسعه‌گران هم برای قبول این مسئولیت نیازمند فضای تشویقی خوب هستند تا این محلات را به سایر محلات برخوردار شهری برای سرمایه‌گذاری و ساخت مسکن ترجیح دهند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار درباره چرایی سختی کار در محلات بازآفرینی شهری افزود: از آنجایی که مشکل اشتغال و بهداشت و معیشت در این محلات وجود دارد دولت باید واسطه‌گری کند و نهادهای حمایتی وارد این محلات شوند و شرایط ساکنان محلات را ارتقا دهند. به اعتقاد ما تا مشکلات معیشتی مردم این محلات حل نشود آماده مشارکت در برنامه نوسازی نخواهند بود.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: حمایت نهادهایی چون ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان، آستان مقدس قدس رضوی و سازمان بهزیستی برای رفع محرومیت این بخش لازم است. بر این اساس برای نوسازی در بافت فرسوده در گام اول محرومیت زدایی، درگام دوم مردمی‌سازی و در گام سوم به جهت ارتقای همگرایی شهری استفاده از جوانان محلات برخوردار و معرفی سرمایه گذارانی که وارد این بافت‌ها خواهند شد انجام خواهد گرفت.