هزینه ساخت ساختمان چقدر تمام می شود؟
هزینه ساخت ساختمان چقدر تمام می شود؟
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: ما هزینه ساخت ساختمان های یک و ۲ طبقه را ۶ میلیون و ۸۰۰ تا ۹۰۰ و تا پنج طبقه را هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد کردیم. همین‌ طور تا ۱۵ طبقه و بالاتر از آن هم ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،هزینه ساخت ساختمان؛احمد خرم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه نحوه محاسبه هزینه‌ها در خصوص هر مترمربع واحد مسکونی پایه و اساس کارشناسی دارد، بیان کرد: محاسبات ما در سال‌های گذشته بر اساس پایه و اساس کارشناسی شده انجام می‌شد و همیشه از سوی دولت مورد انتقاد قرار می‌گرفت. به طور مثال در خصوص مسکن مهر، در حالی که در آن دوره با ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع کار ساختمان انجام می‌شد، اصرار دولت برای بستن قرارداد با ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع بود. در نهایت واحدها ۲.۵ میلیون تومان به ازای هر مترمربع واگذار شدند.

نحوه محاسبه هزینه ساخت ساختمان

خرم با انتقاد از اینکه با این قضیه نمی‌توان به‌ طور مصنوعی برخورد کرد افزود: ما نیز در ساختمان‌ سازی دو نوع برآورد هزینه ساخت ساختمان داریم؛ یک برآورد فهرست بهایی و یک برآورد تابلوی سمت داریم، که در این تابلو قیمت مصالح به‌ طور دقیق ثبت شده و ما بر اساس آن برآورد هزینه را انجام می‌دهیم و قیمت‌های داده شده واقعی هستند.

او ادامه داد: در این زمینه دولت برای اینکه مردم آزرده خاطر نشوند، محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند. اما این نگفتن واقعیت مشکل ایجاد می‌کند.

بخوانید:  مالکان بیش از یک خانه ملزم به خوداظهاری شدند

این ساختمان ها در برابر زلزله مقاوم هستند

خرم در پاسخ به نحوه محاسبه قیمت‌های اعلام شده بیان کرد: ما ساختمان‌های ۱ و ۲ طبقه را ۶ میلیون و ۸۰۰ تا ۹۰۰ و تا پنج طبقه را هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد کردیم. همین‌ طور تا ۱۵ طبقه و بالاتر از آن هم ادامه دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در پاسخ به اینکه این ساختمان‌ها با چه کیفیتی ساخته شده‌اند و آیا درجه کیفی ساختمان‌ها متناسب با قیمت اعلام شده است، گفت: این ساختمان‌ها به لحاظ استحکام و استفاده از لوازمی که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای کیفیت درجه یک هستند و آیین‌نامه ۲۸۰۰ ورژن چهار باید در مورد آن‌ها رعایت شود؛ یعنی در برابر زلزله باید کاملأ مقاوم باشند و ایمنی آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد. سال‌ها آیین‌نامه ۲۸۰۰ ورژن یک ملاک عمل بود؛ اما در حال حاضر ورژن چهار رعایت می‌شود.

او اضافه کرد: در این زمینه به‌ خصوص بعد از زلزله بم، هم سازمان نظام مهندسی و هم وزارت‌خانه و دولت مصمم شدند تا در این زمینه سخت‌گیری‌هایی را اعمال کنند تا مقاومت ساختمان‌ها بالا برود.

  • منبع خبر : بورسان