شرایط دریافت مسکن کارگری اعلام شد
شرایط دریافت مسکن کارگری اعلام شد

شرایط دریافت مسکن کارگری مشابه شرایط دریافت مسکن حمایتی است که با فرمول فعلی دولت برای دریافت مسکن حمایتی، قشر ضعیف و کارگر قادر به خانه دار شدن نیست‌.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،شرایط دریافت مسکن کارگری؛ دولت قرار بود ساخت مسکن ویژه و ارزان قیمت را برای کارگران کلید بزند اما اتحادیه های کارگری می گویند که ثبت نام برای مسکن کارگران در قالب همان طرح مسکن حمایتی انجام شده است و بسیاری از کارگران برای دریافت این واحدهای مسکونی اقدام نکرده اند چرا که شرایط دشوار پرداخت اقساط و پیش پرداخت ها از عهده کارگران خارج است.

آنها تاکید می کنند که بهترین مدل برای خانه دار شدن کارگران این است که دولت ساخت مسکن اجتماعی را جدی بگیرد و خانه هایی با هزینه دولت ساخته شود و به صورت اجاره ارزان قیمت و دایمی در اختیار کارگران گذاشته شود چرا که در حال حاضر مسکن اصلی ترین خواسته جامعه کارگری است و از آنجا که بخش زیادی از هزینه های زندگی کارگران صرف مسکن می شود با اختصاص مسکن ارزان به کارگران بخش زیادی از مشکلات این قشر حل خواهد شد.

در حال حاضر خبری از مسکن ارزان قیمت برای کارگران نیست

اکبر شوکت، رییس کانون کارگران ساختمانی درباره سرانجام طرح ساخت مسکن ارزان قیمت کارگری می گوید: در حال حاضر خبری از مسکن ارزان برای کارگران نیست. دولت اعلام کرده بود که مسکن اجتماعی برای اقشا محروم می سازد و حدود یک دهم ظرفیت آن را به کارگران اختصاص می دهد و تقریبا می توان گفت بیش از نیمی از افرادی که در مسکن اجتماعی ثبت نام کرده اند از قشر کارگر و حقوق بگیر هستند و بنا بود تعاونی های کارگری فعال شوند و اقدام به ساخت کنند.

شرایط دریافت مسکن کارگری چیست؟

او درباره شرایط دریافت مسکن کارگری توضیح می دهد که این شرایط مشابه شرایط دریافت مسکن حمایتی است.

شوکت در ادامه می گوید: البته یکی از ایرادهای مهم طرح کارگری شیوه دریافت پیش پرداخت است. به عنوان مثال کارگری که کل سرمایه زندگی اش ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه محل سکونتش است ناگهان به او اعلام می شود که باید ۵۰ میلیون تومان واریز کند و متاسفانه کارگران از عهده این ماجرا برنمی آیند و از چرخه دریافت مسکن دولتی حذف می شوند.

رییس کانون کارگران ساختمانی تاکید می کند که با فرمول فعلی دولت برای دریافت مسکن حمایتی، قشر ضعیف و کارگر قادر به خانه دار شدن نیست‌.

او با اشاره به ضعف ساختار پرداخت اقساط مسکن دولتی می گوید: یکی از معضلات مسکن مهر دلالی امتیاز مسکن مهر بود و دولت باید حواس خود را در این موضوع جمع کند تا دوباره این اتفاق تکرار نشود. در مسکن مهر ما شاهد این موضوع بودیم که افراد ضعیف به خاطر ۵۰۰ هزار تومان یا یک میلیون تومان امتیاز خود را می فروختند و دولت نباید مردم را برای پرداخت پیش پرداخت اولیه تحت فشار بگذارد و برای کسانی که مستضعف هستند باید تسهیلاتی در نظر گرفته شود و در همان ۲ یا ۳ سالی که ساختمان در حال ساخت است ماهیانه مبلغی را بپردازد.

بخوانید:  فراخوان جایزه سالانه جامعه منتقدین و نویسندگان معماری ایران در سال ۱۴۰۰ منتشر شد

نحوه ثبت نام کارگران برای مسکن دولتی چگونه است؟

شوکت درباره نحوه نام نویسی و شرایط دریافت مسکن کارگری برای مسکن دولتی هم توضیح می دهد: تعدادی از کارگران را اتحادیه های کارگری ثبت نام کردند.

او ادامه می دهد: در مجموع ۲۰۰ هزار واحد به کارگران تعلق می گیرد و ساخت آن به تعاونی های کارگری واگذار می شود.

سرنوشت طرح واگذاری مسکن ارزان قیمت کارگری به کجا رسید؟

علی خدایی، عضو شورای عالی کار هم درباره سرنوشت طرح واگذاری مسکن ارزان قیمت برای کارگران توضیح می دهد: درباره مسکن کارگری تفاهم نامه ای بین معاونت اجتماعی وزارت کار با وزارت مسکن و شهرسازی امضا شده است و تعدادی از کارگران ثبت نام کردند و البته هنوز ثبت نام کارگران ادامه دارد اما اکثریت کارگران نتوانستند ثبت نام کنند به این دلیل که شرایط پرداخت اقساط و آورده اولیه آن با سطح دستمزد بسیاری از کارگران همخوانی ندارد و اکثریت کارگران توان پرداخت مبلغ اولیه را ندارند.

هادی ابوی، دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران هم، توضیح می دهد: بحث تولید مسکن ارزان کارگری در راستای طرح جهش تولید مسکن است و قرار بر این شد که تعدادی از واحدهای مسکونی طرح جهش تولید مسکن، برای قشر کارگر در نظر گرفته شود اما این طرح در حال حاضر با کمبود زمین مواجه است.

او در ادامه افزود: ما پیشنهاد هایی در زمینه شرایط دریافت مسکن کارگری داشتیم که مثلا واحدهای مسکونی مهر که هنوز به اتمام نرسیده، آن واحدها را به صورت مسکن حمایتی به کارگران واگذار کنند تا کارگران زودتر صاحب خانه شوند اما اشکال مهمی که وجود دارد میزان پیش پرداخت ۴۰ میلیون تومانی اولیه است که کارگران در طی این سال ها پس اندازی نداشته اند تا بتوانند از عهده پرداخت این مبالغ برآیند و حقوق کارگران کفاف زندگی روزمره آنها را نیز نمی دهد. در حال حاضر رقم سبد معیشتی زندگی کارگری معادل ۹ میلیون تومان است و دریافتی کارگر با این مبلغ همخوانی ندارد.

ابوی تاکید می کند: دولت باید زمین رایگان در اختیار کارگران قرار دهد و همچنین وام های ارزان و بلند مدت و شرکت های تعاونی مخصوص وجود داشته باشد تا سرمایه جمع شود و با کمک کارفرمایان ساخت و ساز ها انجام شود در غیر این صورت کارگران به شکل دیگری صاحب خانه نخواهند شد.

دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره شرایط ثبت نام مسکن کارگری هم توضیح می دهد: شرایط ثبت نام به این شکل است که کسی زمین دولتی نگرفته باشد و خانه ای با سند رسمی به نام خود نداشته باشد اعم از متاهل و مجرد می توانند ثبت نام کنند. البته در حال حاضر سایت برای ثبت نام افراد متاهل بسته شده است اما مجردان تا پایان سال برای ثبت نام فرصت دارندو کارگران هم باید شرایط عمومی ثبت نام برای مسکن حمایتی را داشته باشند.

  • منبع خبر : تهران نیوز