تولید نانورنگ ضد جلبک در ایران
تولید نانورنگ ضد جلبک در ایران
محققان یکی از شرکتهای فناور موفق به تولید نانورنگ ضد جلبک شده اند که در صورت اضافه شدن به رنگ‌ها باعث ایجاد خواص ضدجلبک در رنگ می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،نانورنگ ضد جلبک؛ دکتر منصوره داودی، عضو هیئت مدیره این شرکت فناور با بیان این که کلوئید حاوی نانو کامپوزیت سه جزئی با خاصیت ضد جلبک محصولی است که توسط این شرکت توسعه یافته است، گفت: این شرکت سال ۱۳۹۹ با هدف کمک به محیط‌زیست برای مقابله سبز با جلبک‌ها تاسیس شد.

هدف این شرکت ارائه راه‌حلی برای مقابله با جلبک‌ها با کمترین اثرات منفی زیست‌محیطی بود. در حال حاضر مواد مورد استفاده برای از بین بردن جلبک‌ها ترکیبات سمی و خطرناک دارد که برای محیط‌زیست آسیب زا است.

از این رو ما به سراغ توسعه فناوری رفتیم که در آن از سه ترکیب مختلف برای ایجاد یک کامپوزیت با خواص ضدجلبک استفاده می‌شود. هر یک از اجزاء این نانوکامپوزیت به تنهایی مشکلاتی دارد که ما با ترکیب آن و ایجاد فرمولاسیونی مناسب، موفق به توسعه محصولی پایدار شدیم.

به نقل از ستاد نانو، داودی افزود: این نانورنگ ضد جلبک به دلیل فرمولاسیون ویژه‌ای که دارد، می‌تواند با انجام فرآیند فتوکاتالیستی خواص ضدجلبک ایجاد کند.

ما باندگپ اجزاء نانوکامپوزیت را به گونه‌ای اصلاح کردیم که در طول موج‌های مرئی نور خورشید فرآیند فتوکاتالیستی را انجام دهد. اما برای زمانی که نور خورشید نیست، نظیر شب‌ها نیز این نانوکامپوزیت به دلیل وجود نقره، می‌تواند ساختار جلبک‌ها را از بین ببرد. در واقع این نانوکامپوزیت هم برای روز و هم شب قابل استفاده است.

بخوانید:  قیمت گذاری دستوری سیمان چه اثراتی بر بازار خواهد داشت؟

این دانش‌آموخته رشته شیمی‌آلی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: محصول نانورنگ ضد جلبک به صورت افزودنی است، یعنی این نانورنگ ضد جلبک قابلیت اضافه شدن به رنگ‌های پایه آبی را داراست و می‌توان آن را برای استخرها و نمای ساختمان استفاده کرد.

در حال حاضر این افزودنی به تنهایی آماده فروش در بازار است ولی در آینده قصد داریم که این افزودنی را با رنگ‌های مختلف پایه آبی ترکیب کرده و رنگ‌هایی با خواص ضدجلبک به بازار عرضه کنیم.

  • منبع خبر : ایسنا