هزینه صدور پروانه ساختمان ۱۴۰۱ چقدر است؟
هزینه صدور پروانه ساختمان ۱۴۰۱ چقدر است؟
مدیران ارشد حوزه شهرسازی در شهرداری تهران پیش بینی کرده‌‌‌اند صدور ۱۲‌ هزار پروانه ساختمانی در سال ۱۴۰۱ دور از ذهن نیست و به نظر می‌رسد روی تراکم فروشی برای کسب درآمد حساب ویژه ای باز کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،هزینه صدور پروانه ساختمان ۱۴۰۱؛ برخی اعضای شورای شهر تهران معتقدند پیش‌بینی درآمدهای حاصل از صدور پروانه ساختمانی خوش بینانه است و شهرداری به جای افزایش درآمدهای ناپایدار باید به دنبال درآمدهای پایدار شهری باشد. حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: بر اساس محاسباتی که انجام داده ایم، عوارض ساختمانی در سه پهنه از شهر که حدود ۶۰‌ درصد شهر از مساحت پایتخت را شامل می شود، یا افزایش نداشته یا افزایش آن در حد پنج ‌درصد است.

وی ادامه داد: ‌‌‌اما افزایش‌‌‌ها از محل تسهیل در ساخت و ساز، کاهش زمان صدور پروانه و مشوق هایی است که در نظر گرفته‌‌‌ شده و به نظر می رسد در صورت اجرایی شدن آن، احتمال افزایش ۵/ ۲ برابری پروانه های ساختمانی یعنی صدور ۱۲‌ هزار پروانه ساخت دور از ذهن نباشد.

با وجود این اخبار شورای شهر حاکی از این است که در جلسه‌‌‌ کمیسیون برنامه و بودجه، پیش بینی افزایش صدور پروانه ساختمانی تا هشت هزار فقره عنوان شده است.

امکان ۲ برابر شدن هزینه صدور پروانه ساختمان ۱۴۰۱ وجود دارد.

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره مفاد جلسه پیرامون هزینه صدور پروانه ساختمان ۱۴۰۱گفت: در نشست مذکور معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام کرد امکان ۲ برابر شدن پروانه‌‌‌های ساختمانی از چهار هزار و ۳۰۰ به هشت هزار فقره وجود دارد و خاطرنشان کرد با این میزان صدور پروانه، بودجه قابل تحقق است.

بخوانید:  بررسی تاثیر کرونا بر مسکن

او ادامه داد: مدیران شهری معتقدند در صورت تصویب لوایحی که اخیرا در حوزه شهرسازی تهیه شده، به‌ویژه لایحه عوارض شهرسازی بر اساس ارزش مکانی به طور متوسط ۱۵‌درصد رشد عوارض مذکور محقق خواهد شد و امکان افزایش درآمدهای شهرسازی در سال آینده وجود دارد.

به گفته امانی، پیشنهاد شهرداری برای افزایش عوارض شهرسازی در مناطق شمالی شهر تهران ۳۵‌ درصد و در مناطق جنوبی پنج ‌درصد است که متوسط افزایش به ۱۵‌ درصد می‌‌‌رسد. این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: درآمد حاصل از صدور پروانه ناپایدار محسوب می‌شود که ما باید بتوانیم حجم این درآمدها را کاهش دهیم و به دنبال راهکارهایی ماند افزایش هزینه صدور پروانه ساختمان ۱۴۰۱ برای کسب درآمدهای پایدار باشیم.

رویه درآمدهای شهرداری باید اصلاح شود

وی معتقد است افزایش ۷۳‌ درصدی بودجه نشان می‌‌‌دهد سیاست کلی شهرداری، تامین عمده بودجه از محل درآمدهای ناپایدار است و این رویه باید اصلاح شود. ی با اشاره به برنامه‌‌‌های اعلام‌‌‌شده از سوی معاونت مالی شهرداری نیز گفت: افزایش درآمدهای حاصل از مالیات ارزش‌‌‌افزوده و فروش املاک تجاری و مسکونی از طریق فرابورس در برنامه‌‌‌های این معاونت است که باید دید تا چه اندازه تحقق‌‌‌پذیر است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی من این است که مشتریان زمین‌‌‌های شهرداری در فرابورس، طلبکاران و پیمانکاران شهرداری باشند که اگر این طور باشد باز هم به خزانه شهرداری درآمدی واریز نمی‌شود.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد