بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی چیست؟
بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی چیست؟
دراین مطلب می خواهیم شما را با بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی آشنا کنیم تا بدانید برای داشتن یک محیط ایمن باید از چه مواردی استفاده نمایید.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ؛وجود تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در منازل ادارات و مناطق مسکونی و کاری بسیار حائز اهمیت است. وجود این تجهیزات در هنگام حادثه بسیار راه گشاست و شما با داشتن این تجهیزات می‌توانید از صدمات مالی و جانی فراوانی جلوگیری کنید.

به یاد داشته باشید که خرید بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در واقع یک سرمایه گذاری بزرگ برای شما محسوب می‌شود که می‌تواند در زمان حادثه از ورود خسارات مالی و جانی جبران ناپذیر جلوگیری کند.

بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی: انواع کپسول آتش نشانی

بنابر اعلام ایمن از آتش کپسول آتش نشانی یکی از پرکاربردترین و مهمترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی است. از اهمیت وجود کپسول آتش نشانی در ساختمان‌ها اداری و مسکونی همین بس که افراد نمی‌توانند برای این ساختمان‌ها مجوز ساخت بگیرند مگر اینکه در هر طبقه از کپسول آتش نشانی استفاده شود.

بنابر تحقیقات ایمن از آتش یادگیری طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی برای هر فردی لازم و ضروری است و باید آن را فرا بگیرد تا بتواند در هناگم وقوع حادثه آتش را مهار کند انواع خاموش کننده‌های آتش وجود دارد که هر کدام برای کاربرد خاصی استفاده می‌شود اما در ادارات و مناطق مسکونی دو نوع خاموش کننده آتش اصلی استفاده می‌شود که شامل کسپول آتش نشانی co۲ و کپسول آتش نشانی پودری است.

لازم به ذکر است که کپسول آتش نشانی co۲ بیشتر برای آتش با منشأ الکتریکی استفاده می‌شود و توصیه نمی‌گردد از آن برای آتش سوزی‌هایی با غیر از منشأ برق استفاده گردد به این نکته توجه داشته باشید که برای یک ساختمان باید کپسول‌های آتش نشانی متعددی استفاده گردد.

برای مثال در یک ساختمان باید در مناطقی همچون موتور خانه‌ها اسانسور ها پارکینگ در کنار کنتور برق باید کپسول اتش نشانی قرار گیرد همانطور که گفتیم در مناطقی که احتمال اتش سوزی با منشأ برق وجود دارد همچون اسانسور و کناز فیوز برق می‌توانید از کپسول‌های آتش نشانی co۲ استفاده نمائید تا در هنگام بروز حادثه بتواند به خوبی عملیات خاموش کردن آتش را انجام دهید.

بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی: جعبه آتش نشانی (فایرباکس)

بنابر اعلام ایمن از آتش جعبه آتش نشانی نیز یکی از موارد لازم برای افزایش ایمنی ساختمان است فایرباکس معمولاً با رنگ قرمز در ساختمان‌ها مشاهده می‌شود و از فایرباکس ها معمولاً برای نگهداری تجهیزات مهم آتش نشانی همچون شیلنگ آتش نشانی قرقره و در برخی از اوقات کپسول آتش نشانی استفاده می‌گردد.

بخوانید:  عزم راسخ مدیریت شهری برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی مشهد

معمولاً از جعبه آتش نشانی برای کنترل آتش‌های سنگین استفاده می‌شود و وجود آن در ساختمان می‌تواند ایمنی ساختمان را افزایش دهد خرید جعبه آتش نشانی به شما کمک می‌کند تا هنگام بروز حادثه از خسارات مالی و جانی که ممکن است به شما وارد شود جلوگیری کنید.

لازم به ذکر است که وجود کپسول آتش نشانی در فایر باکس‌ها الزامی نیست و برخی از فایرفاکس دارای محفظه برای نگهداری کپسول آتش نشانی هستند و برخی دیگر این محفظه را دارا نیست.

برای کپسول‌هایی که این محفظه‌ها وجود دارد نیز می‌توانید از انواع کپسول‌های آتش نشانی استفاده کنید اما ایمن از آتش می‌گوید کپسول‌هایی که بیشتر در این محفظه مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل کپسول آتش نشانی co۲ و کپسول پودری است که می‌توانید آن را از وبسایت ایمن از آتش تهیه کنید.

بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی: سیستم اعلام و اطفا حریق

بنابر نظر ایمن از آتش سیستم‌های اعلام و اطفا حریق نیز می‌تواند یکی از موارد لازم برای افزایش ایمنی ساختمان باشد وجود این مورد به خصوص در ساختمان‌های بزرگ مسکونی و اداری می‌تواند بسیار راهگشا باشد و از خسارات مختلف جلوگیری نماید.

زیرا در این ساختمان‌ها به علت طبقات متعددی که وجود دارد هنگام بروز حادثه مدت زمان زیادی طول می‌کشد که سایر افراد ساختمان از بروز حادثه مطلع شوند و این از دست رفتن زمان باعث دشوارتر شدن عملیات اطفا حریق می‌گردد اما اگر ساختمان شما دارای سیستم اعلام و اطفا حریق باشد آتش سوزی با مکانیسم افزایش دود و دما تشخیص داده شده و سریعاً اعلام می‌گردد و اگر سیستم مهار آتش اتوماتیک وجود داشته باشد عملیات اطفا حریق به سرعت فعال می‌گردد.

در سیستم‌هایی که مهار آتش اتوماتیک وجود ندارد این مهارت توسط اشخاص صورت می‌گیرد به این نکته توجه داشته باشید که شاید هزینه نصب یک سیستم اعلام و اطفا حریق بسیار بالا باشد اما در هنگام بروز حادثه در یک ساختمان بزرگ ممکن است اتفاقات و حوادث جبران ناپذیری همچون حادثه پلاسکو رخ دهد و شما با گرفتن این سیستم می‌توانید از بروز این حادثه جلوگیری نماید پس به بدانید که هزینه برای افزایش ایمنی ساختمان در واقع یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای شماست که شما و ساختمان و اموال تان را از حوادث و خسارات مختلف ایمن می‌سازد.

  • منبع خبر : صمنا