آیا تسهیلات ساخت مسکن به دست سازندگان رسید؟
آیا تسهیلات ساخت مسکن به دست سازندگان رسید؟
انبوه سازان ادعا می کنند که تسهیلات ساخت مسکن برای افراد فاقد واحد مسکونی به دست آن ها نمی رسد. به گفته بسیاری از سازندگان و انبوه سازان همچنین بررسی‌های میدانی هنوز تسهیلات و همچنین مشوق‌های لازم در ساخت ۴میلیون مسکن به سازندگان برای ساخت این تعداد واحد داده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،تسهیلات ساخت مسکن؛برای ساخت این ۴ میلیون واحد مسکونی میزان تسهیلات و همچنین نحوه اعطای آن‌ها مشخص شده است. طبق مصوبه میزان تسهیلات در شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در شهر‌های بالای یک میلیون نفر ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان، در سایر شهر‌ها ۳۰۰ میلیون تومان و در روستا ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

نحوه اعطای تسهیلات به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه (به صورت تدریجی) است به طوری که در مرحله پی کنی-فونداسیون ۱۰ درصد، اسکلت – سقف ۴۰ درصد، سفت کاری ۲۵ درصد، نازک کاری ۲۵ درصد پرداخت می‌شود. بانک‌های عامل باید حداکثر تا ۲۰ درصد از کل مانده تسهیلات مشارکت مدنی را با تایید وزارت راه و شهرسازی و اخذ ضمانت نامه بانکی پرداخت کند.

انبوه سازان به دنبال تسهیلات کم بهره

جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان  هم چندی پیش در خصوص نحوه پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اعلام کرده بود که در تمام کشور‌های پیشرفته دنیا تسهیلات کم بهره و با توجه به شرایط سازندگان پرداخت می‌شود و از سوی دیگر بیش از ۸۰ درصد هزینه خرید مسکن تامین می‌شود.

محمود محمود زاده معاون وزیر راه وشهرسازی  گفت: از هفته پیش امکان پرداخت این تسهیلات به متقاضیان فراهم شده و مالکان می توانند مدارک را بارگذاری و بلافاصله بانک عامل هم نوع بانک و هم شعبه بانک را انتخاب کنند

او گفته بود: متقاضیان تسهیلات ساخت مسکن به بانک ها معرفی می شوند و با مراجعه به شعبه بانک نسبت به تکمیل مدارک اقدام می کنند.اسناد مالکیت پروانه ساخت از موارد اصلی برای دریافت این تسهیلات است.

این تسهیلات در ۴ مرحله و متناسب با پیشرفت پروژه توسط بانک عامل به حساب واریز می شود.

مشکلات مسکن طی یک شب حل نمی شود

ابراهیم رزاقی استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران گفت: اقدامات دولت سیزدهم در بخش مسکن نوید رشد اقتصادی  است، اما سر و سامان دادن به بخش مسکن نیازمند زمان است و یک شب و یک‌سال نمی‌توان آن را بهبود بخشید بنابراین  باید دولت برای این بخش برنامه‌های مدون و کاربردی داشته باشد تا رونق اقتصادی نیز ایجاد شود.

بخوانید:  پیشنهاد تغییر سن بازنشستگی کارگران ساختمانی

به گفته رزاقی هم اکنون  ۷ میلیون خانوار با مشکل نداشتن مسکن روبرو هستند بنابراین باید بسته‌های تشویقی برای مالکان در نظر گرفته شود و در مقابل از خانه‌های خالی مالیات دریافت شود تا مالکان اقدام به فروش و یا اجاره واحد‌های مسکونی کنند تا شاهد حرکت در این بخش و رفع نیاز مسکن در جامعه باشیم.

این اقتصاددان گفت:  یکی از مهم‌ترین سیاست‌هایی که دولت باید به آن توجه کند علاوه بر ساخت مسکن و توجه به بخش خصوصی ارائه تسهیلات است. هدایت اعتبارات بانکی به بخش مسکن برای افزایش تولید خود می‌تواند بخش عمده‌ای از کمبود مسکن را در کشور جبران کند.

چندی پیش وزیر راه وشهرسازی نیز در حوزه تامین اعتبارات بخش مسکن و نهضت تولید مسکن اعلام کرد طبق قانون باید ۲۰ درصد از تسهیلات کشور به بخش مسکن اختصاص یابد در این زمینه اگر بانک‌ها همکاری لازم را پیرامون پرداخت تسهیلات ساخت مسکن نداشته باشند مشمول جرائم مالیاتی می‌شوند بنابراین باید در زمینه نظارت‌ها افزایش یابد.

یکی از اقدامات مهم جهت تامین مسکن مورد نیاز کشور تقویت بخش خصوصی برای تولید مسکن است به عبارتی بهتر است دولت با اعطای تسهیلات بلند مدت خود سازندگان و انبوه سازان را به ایجاد مسکن تشویق کند و اینگونه بخش مهمی از نیاز کشور به مسکن را پوشش خواهد داد.

مجلس شورای اسلامی هم در همین راستا در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ اقدام به تصویب تسهیلات ساخت مسکن تصویب کرد که متاسفانه پس از ابلاغ قانون بودجه به آن بی‌توجهی شد و هنوز بسیاری از سازندگان چشم انتظار پرداخت این تسهیلات هستند.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان