قوانین مربوط به تغییر در نمای ساختمان
قوانین مربوط به تغییر در نمای ساختمان
مالک یک واحد بدون موافقت اکثریت مالکان حق ندارد رنگ شیشه پنجره‌های خود را دودی یا رفلکس‌ کند. اما با توافق مالکان، امکان ایجاد تغییر در نمای ساختمان در بخش خارجی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،تغییر در نمای ساختمان؛ گاهی برخی از ساکنان یک مجتمع آپارتمانی تصمیم می‌گیرند نمای ساختمانی را که در آن سکونت دارند مثل در و پنجره‌ها را تغییر دهند. از طرفی لازم است قوانین و مقررات مربوط به تملک آپارتمان‌ها نیز رعایت شود و یا با یک مشاور تخصصی نمای ساختمان مشورت شود.

بخش‌های مختلف یک آپارتمان

۱) حریم خصوصی


هر آنچه که در سند مالکیت یک واحد آپارتمان، به‌ صورت کاملا واضح به‌ نام مالک ثبت شده، به عنوان بخش خصوصی ساختمان محسوب می‌شود. مالکان در حریم شخصی خود، بدون نیاز به کسب اجازه از همسایه‌ها و البته با رعایت قوانین می‌توانند تغییرات مورد نظر خود را انجام دهند.

۲) بخش مشترک آپارتمان

به بخش‌هایی از یک ساختمان مثل انباری یا پارکینگ که بین دو یا چند واحد آپارتمانی به‌ صورت اشتراکی استفاده می‌شود و در سند ثبت شده، مشترکات ملک می‌گویند. هرگونه تغییر در این قسمت‌ها، باید با توافق مالکان همان بخش، انجام شود.

۳) بخش مشاعات آپارتمان

قسمت‌هایی از آپارتمان که کلیه مالکان در آن سهم دارند و در سند مالکیت، تحت عنوان مشاعات به ‌ثبت رسیده، قسمت مشترک ساختمان گفته می‌شود و لازم است قوانین آپارتمان نشینی در آنها رعایت شود. هر گونه استفاده یا تغییر در این قسمت‌ها، نیاز به رضایت و توافق همه مالکان دارد.

بررسی مقررات تغییر در نمای ساختمان

طبق قانون تملک آپارتمان‌ها هیچ یک از ساکنان و مالکان یک ملک، اجازه تغییر در قسمت مشاعات ساختمان از جمله نمای خارجی یا سر در آن را که از بیرون قابل مشاهده است بدون اطلاع و موافقت همه ساکنان ساختمان ندارند.

موضوع زیبایی نمای ساختمان و شهر از مواردی است که به رضایت همسایگان مربوط نمی شود. زیرا تغییر در هر بخشی از ملک بدون هماهنگی با قسمت‌های دیگر، توازن و هماهنگی آن را از بین می‌برد. به طور مثال یک آپارتمان چهار طبقه که چندین پنجره در واحدها و راهرو دارد، اگر هر یک از این پنجره‌ها رنگ متفاوتی داشته یا برخی از آن‌ها، دارای حفاظ و بعضی دیگر فاقد آن‌ باشد، اولین چیزی که جلب توجه می‌کند عدم هماهنگی و یک ملک با ظاهر نازیبا است. بنابراین مقررات نمای ساختمان با دو هدف «زیبایی شهر» و «رضایت همه اعضای ساختمان» وضع شده‌ است.

تعویض پنجره ساختمان چه قوانینی دارد؟

کسی نمی‌تواند پنجره واحد خود را که در نمای ساختمان است با پنجره‌ای غیرمشابه تعویض کند و یا با وسایل غیرمتعارف مانند حصیر، رخت آویز… تغییر دهد. البته اگر پنجره جدید ساخته شده مشابه پنجره قدیمی (نه دقیقا به همان شکل) باشد، تعویض پنجره قدیمی بدون ایراد است. به عنوان مثال، مالک یک واحد بدون کسب موافقت اکثریت مالکان حق ندارد رنگ شیشه پنجره‌های خود را دودی یا رفلکس‌ کند. اما با توافق اکثریت مالکان، امکان ایجاد تغییر در نمای ساختمان وجود دارد.

برای بازسازی نمای قدیمی آپارتمان و تغییر در نمای ساختمان چه مراحلی لازم دارد؟

۱.کسب اجازه و هماهنگی با تمام مالکان ساختمان
۲. مشاوره با یک مشاور تخصی نمای ساختمان و سپس دریافت مجوز از شهرداری بابت متریال قابل استفاده در نمای جدید ملک
۳.ارائه نقشه و طرح نمای جدید به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری
۴.کسب تاییدیه از کمیسیون‌های مربوط در شهرداری بابت نقشه
۵.دریافت مجوز ترمیم ساختمان از شهرداری و شروع به اعمال تغییرات، متناسب با جواز

بخوانید:  نمای منضبط و موزون بیانگر تعامل بین ارکان دخیل است