منطقه توس مشهد با محوریت ساکنان ساماندهی خواهد شد
منطقه توس مشهد با محوریت ساکنان ساماندهی خواهد شد
با روی‌کارآمدن شورای ششم، پیگیری‌ها برای برطرف‌کردن مشکلات ساکنان منطقه توس مشهد و همچنین توسعه امور عمرانی و بهسازی بافت تاریخی این منطقه، شدت یافته است.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،منطقه توس مشهد؛ در این راستا شماری از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد ضمن بازدید از بافت تاریخی توس و آرامگاه فردوسی، بر انجام همه اقدامات در توس با اولویت مردم تأکید کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در حاشیه این بازدید گفت: در کنار زیارت، باید پاسخگوی دیگر نیاز‌های زائران هم باشیم. توس و آرامگاه فردوسی بستر مناسبی است که زائر علاوه بر اینکه یک روز از سفر خود را به آن اختصاص می‌دهد، توشه فرهنگی ارزشمندی نیز در کنار فضای معنوی کسب می‌کند.

حسن موحدیان با بیان اینکه توس قصه‌ای پرغصه است، گفت: سال‌ها از دستور مقام معظم رهبری برای توجه به توس می‌گذرد و تا مدت‌ها این مهم بین دستگاه‌ها معطل بود تا سرانجام با تلاش‌های چندین‌ساله و در دوره شورای چهارم شهر مشهد، این پهنه به بافت منفصل شهری تبدیل شد و وضعیت آن سروسامان پیدا کرد.

برای مأموریت در منطقه توس مشهد آماده‌ایم

موحدیان افزود: ورود شهرداری به توس و آغاز اقداماتی به‌منظور سامان‌دهی و بهبود وضعیت بافت منطقه توس مشهد ، شامل محدوده آرامگاه فردوسی نمی‌شود. زیرا این عرصه متعلق به میراث‌فرهنگی است. البته اگر مأموریتی در این مجموعه پیدا کنیم، بی‌شک توان مدیریت آن را خواهیم داشت.

رئیس شورا با بیان اینکه در سال‌های گذشته کار بسیار بزرگی در جلوخان آرامگاه فردوسی انجام شده است، تصریح کرد: انتقاد‌هایی به مشاور طرح نیز وارد است. زیرا روح لازم در این فضا دیده نمی‌شود و بازدیدکننده باید وارد فضایی فرهنگی در مقیاس ملی شود، نه فضای پارکی.

موحدیان گفت: کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد باید با جدیت این خلأ را پیگیری و برطرف کند.
وی خاطرنشان کرد: هر اقدامی که در این بافت انجام می‌شود، باید با درنظرگرفتن ساکنان و مردم منطقه باشد و حقوق آن‌ها لحاظ شود. زیرا بافت خالی از سکنه، ارزشی ندارد.

موحدیان با بیان اینکه اولویت اول مسافران مشهد زیارت است، گفت: در کنار زیارت، باید پاسخگوی نیاز‌های زائران هم باشیم. منطقه توس مشهد و آرامگاه فردوسی بستر مناسبی است که زائر علاوه‌براینکه یک روز از سفر خود را به آن اختصاص می‌دهد، توشه فرهنگی ارزشمندی نیز در کنار فضای معنوی کسب می‌کند.

رئیس شورای شهر مشهدمقدس مهم‌ترین مسئله منطقه توس مشهد را طرح تفصیلی این بافت دانست که باید به نتیجه برسد و افزود: شهرداری باید جوابگوی مردم باشد. راه‌وشهرسازی مسئول آماده‌کردن این طرح است، اما مدیریت‌شهری نیز در این مسیر با آن‌ها همکاری می‌کند.

بخوانید:  137 فرصتی ارزشمند برای ارتباط مستقیم با شهروندان است

تکریم فردوسی رویکرد شورا

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز با بیان اینکه تکریم حکیم ابوالقاسم فردوسی یکی از رویکرد‌های اصلی شورای ششم است، گفت: امیدواریم با هماهنگی دیگر دستگاه‌های مربوط بتوانیم فعالیت‌هایی در شأن حکیم توس انجام دهیم.

مهدی ناصحی اظهار کرد: فردوسی قله ادبیات فارسی است و با توجه به ظرفیت‌های بسیاری که شعر و ادبیات فارسی برای توسعه فرهنگ ایران اسلامی دارد، این مهم باید مدنظر مردم و مسئولان قرار گیرد.

وی افزود: فعال‌کردن ظرفیت‌های بافت تاریخی منطقه توس مشهد بدون توجه به ساکنان آن میسر نیست. زیرا آن‌ها حافظان این حریم هستند و دستگاه‌های مرتبط باید پای‌کار بیایند که از این بافت اجتماعی به‌عنوان مقوم فضای فرهنگی برای جذب گردشگر بهره گرفت.

نایب‌رئیس شورا ادامه داد: مردم نباید احساس کنند که ما مزاحم زندگی جاری آن‌ها هستیم. فضا‌های فرهنگی، تاریخی و عمومی همیشه باید از پیوست اجتماعی نیز برخوردار باشند و مردم در کنار خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان و بازدیدکنندگان، زندگی عادی خود را داشته باشند.

ناصحی گفت: امیدواریم مدیریت استان و میراث‌فرهنگی با انعطاف بیشتری در قالب طرح تفصیلی، موجب حضور مردمی در بافت باشند و شأن و جایگاه فضای فرهنگی منطقه توس مشهد را حفظ کنیم.

عزم شورا برای افزایش ماندگاری زائر

رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در حاشیه این بازدید گفت: شورای ششم همه تلاش خود را در راستای کمک به افزایش ماندگاری زائر در مشهد انجام می‌دهد.

مجید طهوریان‌عسکری با بیان اینکه خطه توس زادگاه بیش از ۴۰۰ اندیشمند و شاعر است، گفت: اگر می‌خواهیم در حوزه‌های گوناگون تاریخی و تمدنی مشهدالرضا (ع) گفتگو‌هایی داشته باشیم، بی‌شک منطقه توس مشهد فرصت گران‌بهایی است که البته همه این فرصت محدود به آرامگاه فردوسی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: ادبیات یکی از موضوع‌های مهم در حوزه انقلاب اسلامی است و در کنار زیارت بارگاه منور رضوی، تلاش می‌کنیم با نگاه فراگیر جهانی، توس را رونق ببخشیم تا شاهد حضور بیشتر زائر در جهان‌شهر برکت و کرامت باشیم.

طهوریان‌عسکری گفت: معاونت اقتصادی و حوزه گردشگری شهرداری مشهد و مجموعه‌هایی مانند شرکت هفت‌حوض باید باورمند باشند که در حوزه فرهنگی هم می‌توان سرمایه‌گذاری اقتصادی کرد و صنعت فرهنگی را رونق داد.
وی افزود: توس زادگاه اقتصاد و صنعت فرهنگی است و امیدواریم شهرداری مشهد در این حوزه نیز موفق شود.

  • منبع خبر : شهرآرا