تهیه سیمان از نمک توسط معماران اماراتی
تهیه سیمان از نمک توسط معماران اماراتی
آقایان Wael Al Awar و Kenichi Teramoto ، معماران اصلی waiwai ،  در مهارت علمی دانشگاههای امارات و ژاپن  ثبت نام كردند تا ثابت کنند می توان تهیه سیمان از نمک دریا که گیاهان نمك زدای امارات از آب دریا حذف می كنند بسازند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،تهیه سیمان از نمک؛ آنها با الهام از sabkha  منطقه ای غنی از مواد معدنی امارات متحده عربی –  دشتهای نمکی که بخشی از تالاب های کشور هستند این کار را انجام می دهند. . آل عوار به سی ان ان گفت: “این منطقه عظیم است .که اغلب از آن غافل می شود.”

سابخا در معماری قبلاً مورد استفاده قرار گرفته است: قرن ها پیش بلوک هایی از این دشتهای نمکی ساخته شده و برای ساختن Siwa ، یک شهر قرون وسطایی در مصر نزدیک به مرز لیبی استفاده می شده است.اما به جای آنکه  این کندنها اکوسیستم سابخا را تخریب کند، آل عوار و تراموتو به سمت نمکهای زائد کشیده شدند  که حاوی بسیاری از همان مواد معدنی است.

تهیه سیمان از نمک توسط معماران اماراتی

کمبود آب شیرین امارات متحده عربی یکی از بزرگترین عملیات نمک زدایی در جهان است. طبق گزارش سال ۲۰۱۹ مورد حمایت سازمان ملل متحد ، تقریباً یک پنجم از آب نمک جهان را به عنوان یک محصول فرعی تولید می کند – تقریباً ۲۸ میلیون متر مکعب در روز. اما تخلیه آب نمک به دریا می تواند به زندگی دریایی آسیب برساند. یافتن کاربرد  نمک زدایی ، مورد توجه ملی قرار گرفته است و باعث شده است که ۳٫۴ میلیون ( ۹۳۰،۰۰۰ دلار) “Rethink Brine Challenge” در اوایل سال جاری راه اندازی شود.

تهیه سیمان از نمک توسط معماران اماراتی

آب نمک حاوی مواد معدنی منیزیم است. کمال Celik ، استادیار مهندسی عمران و شهرسازی در دانشگاه نیویورک ابوظبی و بخشی از تیم  آزمایشگاه AMBER دانشگاه ، یک ترکیب منیزیم را از مایع استخراج کرد و از آن برای ساخت سیمان استفاده کرد.

Celik می گوید سیمان قالب گیری شده و به بلوک تبدیل شده است که سپس در یک محفظه دی اکسید کربن قرار داده می شود تا تنظیم شود – نوآوری که باعث سرعت بخشیدن به روند تولید می شود. سیمان قبل از ارسال به ژاپن ، که در آنجا بلوکها با آزمایش مقاومت و استحکام بیشتر انجام می شدند ، در امارات متحده عربی مورد آزمایش قرار گرفتند.میکا اراکی ، طراح ساختاری در دانشگاه توکیو ، به سی ان ان گفت : علاوه بر این ، یک الگوریتم برای محاسبه میزان  ایمن بودن بلوک ها در صورت استفاده در ساخت و سازها ایجاد شده است .

Al Awar می گوید ، بلوک های پیش ساخته می توانند برای ساختن یک ساختمان تک طبقه ای  استفاده شوند ، اما او و Teramoto امیدوارند که این محصول را بیشتر برای استفاده در ساختمانهای چند طبقه  تولید کنند.

بخوانید:  نحوه ارتباط موثر معماران با کارفرما

الاوار ادعا می کند سیمان بر پایه منیزیم “می تواند کار معادل سیمان پرتلند را انجام دهد” ، که از کربنات کلسیم به عنوان ماده اولیه استفاده می کند و رایج ترین سیمان در ساخت بتن است.با این حال ، سیمان منیزیم محدودیت های خود را دارد. او می گوید ، به عنوان یک محصول ساخته شده از نمک ، می تواند باعث تقویت زنگ زدگی فولاد شود ، اگرچه این تقویت با سایر مواد هم ممکن است.

تهیه سیمان از نمک توسط معماران اماراتی

درباره تهیه سیمان از نمک دریا

پروفسور جان Provis معاون رئیس گروه علوم و مهندسی مواد در دانشگاه شفیلد انگلستان می گوید: سیمان ساخته شده از نمک “ایده خوبی است” و  توضیح می دهد در سطح جهانی فقط یک سوم سیمان در تقویت بتن  استفاده می شود.وی می افزاید: “این آب نمکها دردهایی هستند که باید دور انداخته شوند.” “آنها این زباله های محلی را برمی دارند  و کارهای خوبی را با آن انجام می دهند. فکر می کنم این یک همکاری خوب در آنجا باشد.”

تهیه سیمان از نمک توسط معماران اماراتی

آل عوار می گوید که او و تراموتو  برای ساختن معماری پایدارتر و سازگارتر با محیط زیست ، انگیزه دارند. او می گوید: “با توجه به انتشار دی اکسید کربن در جهان و گرم شدن کره زمین و همه این هشدارها که سالهاست زنگ می خورد ، این وظیفه ماست – این وظیفه ماست که اقدامی موثر کنیم”.

تولید سیمان اغلب پر انرژی است و انتشار کربن زیادی دارد. براساس آژانس بین المللی انرژی ، بخش سیمان سومین مصرف کننده انرژی صنعتی جهان است و مسئولیت ۷٪ از انتشار دی اکسید کربن جهانی را بر عهده دارد. Celik می گوید انتشار کربن سیمان منیزیمی بخشی از یک مطالعه چرخه زندگی درجریان است که آن را با سیمان پرتلند معمولی و سایر مواد مقایسه می کند.

تهیه سیمان از نمک توسط معماران اماراتی

در ماه مه ۲۰۲۱ ، آل اوار و تراموتو غرفه ای ملی امارات را در نمایشگاه معماری ونیز ، میسازند و در آنجا  سیمان جایگزین به نمایش گذاشته می شود.این غرفه از سیمان با منیزیم ساخته می شود ، اگرچه Celik می گوید سیمان بر پایه آب نمک نخواهد بود زیرا آنها هنوز آماده تولید در مقیاس بالا نیستند.

الاوار می گوید:

“تحقیقات هنوز تمام نشده است.باید روند طبیعی آزمایش ها و آزمون و خطاها را طی کنیم تا به جایی برسیم. اما ما بسیار خوش بین هستیم.”