انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان
انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان
انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان تاثیر زیادی بر قیمت آسانسور دارد، اما این انتخاب نمی تواند سلیقه ای و بی پایه و اساس باشد.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،بهترین آسانسور برای ساختمان؛ امروزه با توجه به افزایش شهرنشینی و ازدحام جمعیت در کلان شهرها، تعداد آپارتمان ها و ساختمان های چند طبقه مسکونی و تجاری در حال افزایش است. همین افزایش تقاضا برای آسانسور موجب داغ شدن بازار آسانسور و در نتیجه افزایش قیمت آن شده است.

از طرفی با توجه به تحریم های علیه ایران و همچنین افزایش قیمت دلار و نوسانات شدید قیمت ارز، شاهد افزایش صعودی قیمت آسانسور در کشور هستیم. این دو موضوع به صورت ویژه ای بر افزایش قیمت آسانسور تاثیر گذاشته اند اما قیمت آسانسور به عوامل دیگری مانند ویژگی های خودِ آسانسور و محیط استفاده از آن بستگی دارد. در ادامه کلیه فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت آسانسور بررسی می شوند.

چه عواملی مستقیما بر قیمت آسانسور تاثیرگذار هستند؟

به طور کلی فاکتورهایی مانند انتخاب برند ایرانی یا خارجی برای تجهیزات آسانسور، نوع آسانسور انتخابی، ظرفیت مورد نیاز آسانسور با توجه به کاربری ساختمان، تعداد توقف و ایستگاه های آسانسور، تعداد درب و میزان اتوماتیک بودن آن، تعداد ریل، متراژ سیم بکسل، متراژ تراول کابل و … بر بهای تمام شده یک پکیج آسانسور تاثیرگذار هستند. علاوه بر هزینه خودِ آسانسور و تجهیزات آن، هزینه نصب و خدمات آسانسور نیز وجود دارد که بایستی قبل از نصب آسانسور در نظر گرفته شود.

بهترین آسانسور برای ساختمان: برند ایرانی یا خارجی

یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت، تصمیم شما برای انتخاب تجهیزات با برند ایرانی یا خارجی است. به طور معمول قیمت محصولات با برندهای وارداتی بیشتر است. استفاده از تجهیزات ایرانی مانند موتور آسانسور ایرانی علاوه بر مقرون به صرفه بودن و کمک به تولید ملی، خیال شما را از بابت تهیه قطعات در صورت خرابی آسوده می کند. در زمان خرید آسانسور باید علاوه بر قیمت، به فاکتور کیفیت نیز توجه نمایید زیرا استفاده از قطعات مرغوب موجب افزایش طول عمر آسانسور می شود که در طولانی مدت هزینه ی بالای محصولات باکیفیت را توجیه می کند.

بهترین آسانسور برای ساختمان: نوع آسانسور انتخابی

نوع آسانسور انتخابی تاثیر زیادی بر قیمت آسانسور دارد، اما این انتخاب نمی تواند سلیقه ای و بی پایه و اساس باشد. یک کارشناس آسانسور یا یک نصاب با تجربه می تواند بر اساس شرایط استفاده از آسانسور و محیط ساختمان شما در انتخاب یکی از انواع آسانسور مانند آسانسور هیدرولیکی یا کششی، آسانسور شیشه ای و بالابرنده بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهد. به طور کلی هزینه نصب آسانسورهای کششی بیشتر از آسانسورهای هیدرولیکی است.

بهترین آسانسور برای ساختمان: میزان اتوماتیک بودن درب آسانسور

یکی دیگر از تجهیزاتی که بر روی قیمت آسانسور تاثیر زیادی دارد، درب آسانسور است. به طور کلی درب های اتوماتیک هزینه بالاتری نسبت به درب های غیر اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک دارند. همچنین درب هایی که بر روی کابین طراحی می شوند، قیمت های مناسب‌تری در مقایسه با درب های تعبیه شده در طبقات دارند.

بهترین آسانسور برای ساختمان: تعداد توقف آسانسور

بدیهی است که قیمت تمام شده ی آسانسور برای یک ساختمان با ۴ طبقه با یک برج با ۲۵ طبقه متفاوت است. این تفاوت در فاکتورهای متعددی مانند ظرفیت کابین، ابعاد آسانسور و به طور کلی در سیستم آسانسور تاثیرگذار است. یکی از این عوامل تعداد توقف آسانسور است. با اضافه شدن هر طبقه به یک ساختمان، نصب آسانسور آن مستلزم عملیات بیشتری و تنظیمات بیشتری است. بنابراین، هر توقف اضافی بر قیمت نهایی آسانسور تأثیر می گذارد. هر چقدر تعداد توقف بیشتر باشد تعداد درب، تعداد ریل، متراژ سیم بکسل، متراژ تراول کابل و… افزایش یافته و در نهایت قیمت تمام شده آن بالاتر می رود.

بهترین آسانسور برای ساختمان: کابین آسانسور

اندازه کابین یکی دیگر از فاکتورهایی است که قیمت نهایی آسانسور را تعیین می کند. چنانچه کاربری مسکونی باشد و تعداد ترافیک پیش بینی شده کم باشد، بهترین انتخاب کابین کوچک تر است زیرا مقرون به صرفه تر است. این نوع کابین ها اغلب فضای کمتری اشغال می کنند و نصب آنها در ساختمان راحت تر است.

بهترین آسانسور برای ساختمان: عوامل موثر بر قیمت آسانسور

فاصله ی طبقات نیز بر اندازه ی کابین تاثیر می گذارد، هر چه فاصله بین طبقات ساختمان بیشتر باشد نیاز به کابین بزرگتر و هزینه های بیشتر است. اندازه کابین به کاربری ساختمان نیز بستگی دارد برای مثال آسانسورهای بیمارستانی که هزینه بالاتری نسبت به آسانسورهای مسکونی دارند، باید قابلیت حمل تخت بیمار را داشته باشند و حرکت آنها، آهسته و بدون لرزش باشد تا به بیمار آسیب وارد نشود.

بهترین آسانسور برای ساختمان: شرایط ساختمان

در هر ساختمان شرایطی مانند مسافت (ارتفاع ساختمان)؛ فاصله ی طبقات، تعداد طبقات، ابعاد (با توجه به ظرفیت مورد نیاز)، آماده و یا نیمه کاره بودن ساختمان و حتی میزان لوکس بودن متفاوت است. مسافت کلی که آسانسور طی می کند بر روی ارتفاع بدنه آن تأثیر خواهد گذاشت. هرچه این مسافت بیشتر باشد، بدنه آسانسور بزرگتر خواهد بود و در نتیجه هزینه آن بیشتر می شود.

وقتی نوبت به نصب آسانسور می رسد، ویژگی های ساختمان مورد نظر؛ مسکونی و یا تجاری بودن آن مهم است. یک ساختمان با ارتفاع زیاد به ایستگاه های بیشتری احتیاج دارد که قیمت آسانسور مورد نیاز آن نیز به مراتب بیشتر است. قیمت آسانسور با توجه به طراحی ظاهری آن و میزان لوکس بودن ساختمان و نوع طراحی متفاوت استد. برای مثال داشتن دیوارهای از جنس شیشه یا چوب، طرح ها و نقش و نگار های تزئینی موجود در کابین و کفپوش می تواند قیمت تمام شده ی آسانسور را افزایش دهد.

بخوانید:  تدوین آیین‌نامه الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل در ساختمان های بلندمرتبه

جمع بندی برای انتخاب بهترین آسانسور برای ساختمان

به طور کلی قیمت آسانسور نسبت به ارتفاع و سایز ساختمان، تعداد طبقات و ایستگاه ها، کاربری ساختمان و پیش بینی ترافیک، میزان اتوماتیک بودن قطعات، سرعت آسانسور و نوع آسانسور و موتور متغیر است.

علاوه بر فاکتورهای محیطی که در بالا بدان اشاره شد، کیفیت قطعات استفاده شده و برند داخلی یا خارجی بر روی قیمت نهایی آسانسور تاثیرگذار است. استفاده از قطعات مرغوب و باکیفیت، موجب افزایش طول عمر آسانسور، لرزش و صدای کمتر در حین حرکت و افزایش ضریب اطمینان خواهد بود.

  • منبع خبر : بازار