افزایش قیمت مصالح ساختمانی حاصل اشتباهات سیستمی است
افزایش قیمت مصالح ساختمانی حاصل اشتباهات سیستمی است
در اولین نشست چشم انداز ساخت و ساز پایدار مطرح شد: پشتیبانی کامل فعالان حوزه ساختمان از برنامه توسعه مسکن دکتر رئیسی و درخواست اقدام قاطع ایشان در کاهش فوری قیمت مصالح ساختمانی خصوصاً فولاد و سیمان.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،قیمت مصالح ساختمانی؛ نخستین جلسه از مجموعه نشست‌های «چشم‌انداز ساخت و ساز پایدار» با حضور روساء و نمایندگان کمیسیون های عمران و اقتصادی مجلس، مهندسین، انبوه سازان، انجمن ها و اتحادیه های مصالح ساختمانی و املاک  برگزار و ضمن حمایت از برنامه رئیس جمهور منتخب در احداث ۴میلیون واحد مسکونی، خواستار رسیدگی سریع و برخورد قاطع ایشان در خصوص افزایش بی دلیل قیمت مصالح ساختمانی بویژه قیمت سیمان و فولاد، حاصل از محاسبات اشتباه در افزایش کاذب سهام بورسی کارخانجات تولید سیمان و عرضه بی برنامه آن در بورس و صادرات سهمیه سالانه سیمان در یک فصل کاری شدند.

دکتر مسعود نصرتی رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی با اعلام خبر فوق افزود:  این نشست در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ و در محل سالن اجلاس صبا برگزار گردید که ضمن بررسی موضوعات مهم و چالشی مربوط به عملکرد گذشته و حال حوزه‌های سیاستگذار و اجرایی و همچنین دغدغه‌ها، بر پیشران بودن توسعه صنعت ساختمان در رونق تولید و ایجاد اشتغال تاکید گردید.

وی هدف از برگزاری این نشست را ایجاد هم افزایی هرچه بیشتر میان دست اندرکاران صنعت ساختمان با هدف دستیابی به راهکارهای اجرائی برای تحقق مهمترین برنامه دولت سیزدهم و سرعت بخشیدن به آن برشمرد و افزود: دولت با هدف کاهش هزینه تمام شده تولید مسکن، بایستی نقش حمایتی خود را در کنترل قیمت ایفا نموده و مانع از افزایش بی دلیل قیمت مصالح ساختمانی خصوصا فولاد  و سیمان در بازیهای بورس شود.

نصرتی افزود: در ابتدای جلسه موضوع نیاز کشور به مسکن و تعداد آن مورد بحث و بررسی حضار قرار گرفت که با توجه به کاهش تولید مسکن در سالهای اخیر و رشد خانوارها و فرسودگی ساختمانهای موجود، ضرورت ساخت ۴میلیون مسکن که بخشی از آن با نگاه تامین مسکن برای جوانان و اقشار آسیب پذیر خواهد بود، مورد تاکید حاضرین قرار گرفت.

بخوانید:  مبلمان هوشمند شهری و تکامل شهرها

نصرتی با تاکید بر شیوه تجربه شده سایر کشورها در روش انتقال حق توسعه برای گسترش متوازن در شهرها افزود: توجه به بافت فرسوده شهری با این دیدگاه، می تواند زمینه ساز تبدیل شهر به یک کارگاه بزرگ ساختمانی با تاکید بر بافت فرسوده و ایجاد ظرفیت برای احداث مسکن و تحقق ساخت چهارمیلیون واحد مسکونی در یک برنامه زمان بندی چهارساله گردد.

وی با توجه به گزارش مردادماه ۱۴۰۰ مرکز آمار ایران در خصوص میزان نقدینگی۳۴۷۶۱.۷ هزارمیلیاردریال در کشور افزود: این میزان نقدینگی نقش پیشران در تحقق این هدف را داشته و بخش مسکن می‌تواند حداقل ۳۰ درصد این نقدینگی را جذب نماید.

اهمیت کنترل قیمت مصالح ساختمانی جهت رونق ساخت و ساز

نصرتی با تاکید بر لزوم نگرش همه جانبه در احداث مسکن شهری گفت: در دولت سیزدهم می توان با تهیه طرح جامع مسکن همراه با مدل پیش بینی و ارزیابی سالانه آن جهت توجه به همه ابعاد و بخش‌های طرح جامع مسکن و بازنگری آن موجب سرعت بخشیدن به احداث مسکن پایدار خواهد شد.

وی با اشاره به تاکید حاضرین بر لزوم صنعتی سازی مسکن افزود: حرکت به سمت بهینه سازی مصرف قیمت مصالح ساختمانی  توسط مهندسین و مجریان و صنعتی شدن ساختمان موجب سرعت بخشیدن در ساخت و کاهش هزینه‌های آن شده و می تواند ارتقاء کیفیت و استانداردها را فراهم آورد.

نصرتی بازنگری طرح های جامع و تفصیلی را برای تشویق سرمایه گذاران با بارگذاری مناسب روی زمین و کاهش مدت زمان صدور پروانه جهت سرعت بخشیدن به ساخت و ساز، ضروری دانسته تا با توجه به نیازها و محدودیتها، این بازنگری با سرعت انجام گیرد.

حاضرین در جلسه بر ادامه دار بودن این نشستها به صورن هفتگی تا تحقق کامل هدف گذاری دولت در بخش ساختمان و کنترل قیمت مصالح ساختمانی با حضور تمامی فعالان این بخش تاکید نمودند.

  • منبع خبر : صمنا