صدور مکانیزه پروانه ساختمانی مهمترین عامل کاهش تخلفات ساختمانی
صدور مکانیزه پروانه ساختمانی مهمترین عامل کاهش تخلفات ساختمانی
صدور مکانیزه پروانه ساختمانی نقش مهمی در کاهش تخلفات ساختمانی ، دارد. آئین رونمایی از سامانه شهروند سپاری با حضور استاندار و مدیران ارشد استانی و شهری برگزار گردید

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،صدور مکانیزه پروانه ساختمانی؛ رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، بیان کرد: بهره برداری از طرح صدور مکانیزه پروانه ساختمانی نقش مهمی در کاهش تخلفات ساختمانی و تمایل شهروندان به ساخت و ساز قانونی خواهد داشت.

علی اصغر زحمتکش در آئین رونمایی از سامانه شهروند سپاری که با حضور استاندار و مدیران ارشد استانی و شهری و به منظور ارائه خدمات غیر حضوری به شهروندان برگزار گردید، طرح مکانیزه کردن صدور پروانه ساختمانی را مهم و ضروری دانست و افزود: بسیاری از کارشناسان خبره ماه ‌ها روی این طرح کار کردند.

صدور مکانیزه پروانه ساختمانی در سامانه شهروند سپاری

زحمتکش ادامه داد: زمان‌بر بودن و بروکراسی اداری پیچیده و نفس‌گیر صدور پروانه ساختمانی همواره یکی از دغدغه های اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوده است که تاثیر زیادی در افزایش تخلف‌سازی داشت و مردم را دل‌زده می‌کرد که سراغ اخذ پروانه ساختمانی نروند.

وی با عنوان اینکه پروسه صدور مکانیزه پروانه ساختمانی با همکاری دستگاه ها و نهادهای مختلف انجام شد، ادامه داد: یک بخش این طرح مربوط به شهرداری بود که با همت و پشتیبانی شهردار، معاونین شهرداری و کمیسیون شهر هوشمند شورای شهر با محوریت مهندس قمی و سفید انجام گردید و بخش دیگر آن در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد و با فراهم کردن زیرساخت های امضای دیجیتال و فرم ‌ها به انجام رسید.

بخوانید:  محمدرضا قلندر شهردار مشهد شد

وی با تاکید بر اهمیت مکانیزه شدن صدور پروانه ساختمانی، تصریح کرد: موضوعی که معاونت عمرانی استانداری یزد بارها در جلسات پیش‌گیری از تخلفات ساختمانی تاکید زیادی بر آن داشتند، بحث زمان بر بودن صدور پروانه ساختمانی و ضرورت کوتاه تر شدن پروسه اخذ آن بود که اکنون در این تفاهم نامه لحاظ شده است.

زحمتکش گفت: در این تفاهم‌نامه‌های دیده شده است که پروانه های ساختمانی حتما با نقشه های معماری صادر شوند. تهیه نقشه های سازه، برق و مکانیک پروسه زمان‌بری است که می‌ تواند عامل مهمی در افزایش تخلفات ساختمانی باشد که این موضوع خوشبختانه در این تفاهم‌نامه آمده است.

وی در خاتمه افزود: لازم است از تلاش‌های تیم انفورماتیک و همکاران خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و هم‌چنین پشتیبانی و حمایتهای مستمر مدیران شهرداری و کمیسیون شهر هوشمند و راهنمایی ها و همکاری ‌های مدیران ارشد استانی از جمله دکتر طالبی استاندار و مهندس صادقیان معاونت عمرانی استانداری یزد در جهت راه اندازی پروسه صدور مکانیزه پروانه ساختمانی تشکر کنم.

لازم به ذکر است از این پس شهروندان می‌ توانند با مراجعه به سامانه شهروند سپاری خدمات تخصصی مانند پاسخ استعلام بانک، گواهی نقل و انتقال، گواهی عدم خلاف و هم‌چنین پروانه شهرسازی را بصورت الکترونیکی دریافت و از خدمات عمومی شامل پرداخت عوارض نوسازی، اعلام هوشمند ضابطه، سوابق آراء کمیسیون و محاسبه زیربنای ساخت استفاده کنند.

  • منبع خبر : نظام مهندسی یزد