تخلفات ساختمانی گسترده در اطراف تهران
تخلفات ساختمانی گسترده در اطراف تهران

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از تخلفات ساختمانی گسترده در اراضی اطراف تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،تخلفات ساختمانی؛ محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران درخصوص نگرانی هایی که درخصوص افزایش نرخ عوارض ساختمانی وجود دارد گفت :‌افزایش عوارض ناشی از ساخت و ساز در شهر تهران این گونه نبوده که در دوره پنجم مدیریت شهری  شکل بگیرد یا برای اولین بار این اتفاق بیافتد و در همه دوره های مدیریت شهری این اتفاق بوده است .

بخش قابل توجهی از منابع درآمدی شهرداری وابسته به حوزه شهرسازی و معماری است و میزان زیادی از این وابسته به شهر فروشی بوده است ،اما در این دوره مدیریت شهری تلاش کردیم درآمد ناشی از شهر فروشی را به صورت قابل توجهی کاهش دهیم به طور مثال  درآمد ساخت و ساز در باغات و برج باغ ها حذف شده و درآمدهای ناشی از اضافه طبقاتی که در مناطق مختلف مخصوصا مناطق برخوردار داده می شود هم کاهش پیدا کرد .

تخلفات ساختمانی گسترده: ۱۲۴۰ اضافه طبقه تنها در منطقه یک

او با اشاره به این که  آمارها نشان می دهد در سال ۹۱ ، ۱۲۴۰ اضافه طبقه فقط در منطقه یک داده شده و عوارض قابل توجهی نصیب شهرداری تهران شده است ، گفت :بیش از ۸۰ درصد پرونده هایی که در دستور کار جلسات کمیسیون ماده پنج شهر تهران در دوره گذشته قرار می گرفت  پرونده های موردی   مربوط به بارگذاری های خارج از طرح تفضیلی بوده که هدف تصمیم گیران درآمدزایی بوده یا ساخت و ساز بسیار گسترده در منطقه ۲۲ که قرار بوده به یک منطقه نمونه و الگو از منظر رعایت تمامی استانداردهای زیست محیطی تبدیل شود.

بخش قابل توجهی از عرصه منطقه ۲۲ زیر بارگذاری بلند مرتبه سازی ۲۱ طبقه می رود. در این دوره مدیریت شهری همه اینها متوقف شده  ، دیگر بلند مرتبه سازی در منطقه ۲۲ داده نمی شود برج باغ ها ساخته نمی شوند اضافه طبقاتی که در شوراهای معماری مناطق ۲۲گانه داده می شد حداقل از اواخر سال ۱۳۹۹ به بعد کلا متوقف شده است.

تخلفات ساختمانی گسترده

عوارض ساختمانی از نظر ارزش ریالی نسبت به گذشته ارزان تر هم شده است

سالاری با بیان این که  اگر می خواستیم عوارضی را که در سال  95 دریافت می کردیم  با همان ارزش ریالی  در سال ۱۴۰۰ دریافت کنیم  می بایست ۲۵۵ درصد عوارض را افزایش می دادیم گفت :‌ در این صورت  عوارض سال ۱۴۰۰ از نظر ارزش معادل عوارض دریافتی سال ۱۳۹۵ می شد در صورتی که ما میانگین ۵۰درصد اضافه کردیم به عبارتی ۲۰۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۵ از نظر ریالی ارزان شده؛ ولی تعدادی از افراد علی رغم این که اطلاع و آگاهی هم دارند اما با رویکرد عوام فریبانه و پوپولیستی اذهان عمومی را تشویش می کنند که شورای شهر تهران در دوره پنجم عوارض و را افزایش داده که ما این را به هیچ عنوان قبول نداریم.

بخوانید:  سرعت صدور پروانه ساختمان افزایش می یاید.

ضمن این که ما در این دوره تلاش کردیم مبتنی بر مرغوبیت مکانی تک تک ۹۴۰۰۰۰ پارسلی که در محدوده شهر   تهران است عوارض را تعیین کنیم و تا به حال در تاریخ شهرداری   چنین کار اساسی و زیربنایی در ایران انجام نشده است.  

عوارض ساختمانی یک درصد قیمت تمام شده ساختمان هم نمی شود

او درخصوص این که برخی فعالان حوزه ساخت و ساز معتقدند  افزایش عوارض در سال ۱۴۰۰ باعث بی انگیزگی سازندگان در تهران وکوچ به شهرهای اطراف تهران شده اند گفت :‌به هیچ عنوان چنین چیزی پذیرفته نیست زیرا میزان عوارض از کل قیمت تمام شده ساختمان هنوز به یک درصد هم نمی‌رسد.

این در صورتی است که در مقایسه با سایر کلان شهرها کلان شهر تهران از همه کلان شهرهای دیگر دارد عوارض کمتری دریافت می کند در صورتی که میزان افزایش قیمت ملک و آپارتمان و اداری و تجاری مخصوصا طی چند سال اخیر چند صددرصد افزایش پیدا کرده و همه  مردم در جریان این هستند.

 سازندگان تهرانی به حاشیه نرفته اند

وی ادامه می دهد :‌ این که شهرهای اطراف شهرهای اقماری ساخت و ساز اضافه ساخته شده درست است  ولی این طور نیست که کسانی که اینجا ساخت و ساز کردند اینجا را ترک کنند و  به آنجا بروند یا عامل عوارض باعث شده باشد سازندگان به آنجا بروند.

در شهرهای اقماری و اطراف تهران اراضی ارزان تر بودند و عمدتا ساخت و سازها در آنجا خلاف و بدون پروانه است و با ارقام بسیار نازلی ساخت و ساز  انجام می شود و می توان گفت ما شاهد یک سونامی تخلف در شهرهای اقماری هستیم.