میزان افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی در یک سال گذشته
میزان افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی در یک سال گذشته
میزان افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی مسکونی شهر تهران در سال ۱۳۹۹ با ۷۶،۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) به عدد ۷۴۶.۹ رسید.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، قیمت نهاده‌های ساختمانی ؛ براساس گزارش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ۱۳۹۹ (بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰) که مرکز آمار ایران آن را منتشر کرده، در میان گروه‌های اجرایی گروه‌های «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره»، «سنگ» و «تاسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی» به ترتیب با ۱۱۹، ۶، ۹۴.۷ و ۹۲.۸ درصد دارای بیشترین تورم سالانه بوده‌اند.

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی مسکونی شهر تهران در سال ۱۳۹۹ با ۷۶،۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل (۱۳۹۸) به عدد ۷۴۶.۹ رسید، در حالی‌که این شاخص در سال ۱۳۹۸ معادل ۴۲۳.۴ بوده که نسبت به سال ۱۳۹۷، ۳۵.۱ درصد افزایش یافته بود.

روند شاخص مذکور در تمامی فصل‌های سال مورد بررسی (۱۳۹۹) افزایشی بوده، به‌طوریکه بیشترین افزایش فصلی این شاخص، در فصل تابستان با ۳۰.۳ درصد و کمترین افزایش فصلی آن در فصل زمستان با ۶.۱ درصد افزایش همراه بوده است.

افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی براساس گروه

گروه‌های «خدمات»، «شیشه» و «نقاشی ساختمان» نیز به ترتیب با ۳۵.۲، ۴۳.۴ و ۵۳.۵ درصد افزایش، کمترین تورم سالانه را به خود اختصاص داده‌اند.

گروه‌های «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره»، «سیمان، بتن، شن، ماسه» و «سنگ» به ترتیب با ۱۱۹، ۶، ۸۰.۳ و ۹۴.۷ درصد تورم بیشترین تاثیر را در تورم کل سال ۱۳۹۹ نهاده‌های ساختمانی شهر تهران داشته‌اند.

بخوانید:  نمای شهری، فصل مشترک معماری و شهرسازی است

شاخص گروه‌های «گچ و گچ‌کاری»، «شیشه» و «شیرآلات بهداشتی» نیز به ترتیب با ۶۱.۹، ۴۳.۴ و ۶۰.۱ درصد تورم، کمترین تاثیرگذاری را در تورم سالانه نهاده‌های ساختمانی شهر تهران داشته‌اند. در این تاثیرگذاری علاوه‌بر تغییرات قیمت، ضریب اهمیت گروه مورد نظر در کل گروه‌های نهاده‌های ساختمانی نیز موثر هستند.

  • منبع خبر : تسنیم