ایمن‌سازی ۳ هزار ساختمان ناایمن و پرخطر در تهران
ایمن‌سازی ۳ هزار ساختمان ناایمن و پرخطر در تهران
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه در پایتخت ۳۳ هزار ساختمان ناایمن شناسایی شده است، گفت: تهران ساختمان‌های پرخطر و ناایمن زیادی دارد اما فقط ۲۰۰ ساختمان ایمن‌سازی شده و حدود ۳ هزار ساختمان هم در مسیر ایمن‌سازی قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،ساختمان ناایمن؛ زهرا نژادبهرام درباره تعداد ساختمان ناایمن در پایتخت اعلام‌ کرد: متاسفانه برای حدود ۲۹ هزار ساختمان هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: برخی نهادها در حالی از انتشار لیست ساختمان‌های ناایمن سر باز می‌زنند که طی ۴ سال گذشته و بعد از فروریختن ساختمان پلاسکو، هر سال در سالگرد این حادثه، مسئولان با طرح این ادعا که باید ساختمان‌های ناایمن شناسایی و ایمن شوند، مصاحبه و سخنرانی‌های بسیاری انجام می‌دهند.

راه‌اندازی سامانه پایش ساختمان‌های ناایمن در سال ۹۸

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: از آنجایی که عملا هیچ اطلاعات موثقی در مورد تعداد و جانمایی این ساختمان‌ها در دست نبود، در سال ۱۳۹۸ شورای شهر، شهرداری تهران را موظف کرد که سایت و سامانه‌ای را به منظور معرفی و پایش ساختمان‌های ناایمن تهران راه‌اندازی کند. سایتی که در مهرماه سال ۱۳۹۹ با انتشار اطلاعات ۱۰۰۰ پلاک ناایمن آغار به کار کرد.

به‌گفته نژادبهرام، آئین‌نامه ایمنی ساختمان‌ها یا استاندارد ۲۸۰۰ در سال ۱۳۶۷ به تصویب هیئت دولت رسیده و به صورت تقریبی در دهه ۱۳۷۰ به طور جدی اجرا شده است. به عبارتی باید از آن زمان به بعد ساختمان‌ها بر اساس ضوابط مشخص شده ساخته شوند.

وی توضیح داد: سئوال مهمی که قابلیت طرح دارد این است که در عمل ساختمان‌هایی که در طول این سه دهه ساخته شده‌اند تا چه حد ضوابط و مقررات موجود در این آئین‌نامه را رعایت کرده‌اند؟

نژادبهرام افزود: اصولا طبق قوانین و مقررات، مسئولیت نظارت بر ساخت و سازها هم به عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری‌ها و نظارت عالیه با وزارت راه‌وشهرسازی است اما در عمل آن چیزی که در ساخت و سازها مشاهده می‌شود، این است که در ساختمان‌های مسکونی، نظارت به صورت مستمر و جدی، انجام نمی‌شود. البته ممکن است در ساختمان‌های بزرگ، دولتی، بیمارستان‌ها و مدارس و حتی برج‌های مسکونی بلند مرتبه به دلیل اهمیت موضوع سیستم نظارت و به خاطر وجود شرکت‌های مشاور و ناظر، نظارت به طور جدی انجام شود.

بخوانید:  لزوم حذف بانک‌ها از بازار مسکن!

نبود قانون یکپارچه ایمنی شهری برای شناسایی ساختمان ناایمن

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران بیان کرد: متاسفانه در کشور، قانون یکپارچه ایمنی شهری نداریم و دولت و مجلس شورای اسلامی باید تصویب این قانون را در اولویت قرار دهند. همچنین بازنگری مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان ضرورت دارد، چرا که اکنون ساختمان‌ها در مرحله بهره‌برداری به‌صورت بلاتکلیف رها می‌شوند. عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران گفت: مهم‌ترین موضوع هم در حوزه ایمن‌سازی، فرهنگ‌سازی عمومی برای تداوم مطالبه‌گری ایمن‌سازی است که در کنار نهادینه کردن نظام بیمه تضمین کیفیت ساختمان باید توسط رسانه‌ها و جامعه مدنی اجرایی شود.

نژادبهرام تصریح کرد: انتشار لیست اسامی این ساختمان‌ها و در خطر افتادن منافع صاحبان مشاغل یا به خطر افتادن آبروی متولیان این ساختمان‌ها می‌توانست عاملی برای بازسازی آن‌ها و رفع نا ایمنی‌های موجود باشد. به بیان دیگر فشار افکار عمومی و ترس شهروندان از ورود به این اماکن می‌توانست زمینه‌ساز تغییر رویکرد صاحبان و متولیان آن‌ها در راستای بازسازی و ایمن‌سازی اماکن مذکور باشد.

  • منبع خبر : صما