جریمه سد‌ معبر ساختمانی ۷ برابر شد
جریمه سد‌ معبر ساختمانی ۷ برابر شد
اعضای شورای‌شهر تهران جریمه هفت برابری برای تداوم جریمه سد‌ معبر ساختمانی را با اکثریت آرا به‌تصویب رساندند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،جریمه سد‌ معبر ساختمانی ؛ بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در جریان بررسی ماده پنجم طرح الزام شهرداری تهران به رفع سد‌ معبر ساختمانی غیرمجاز و ایمن‌سازی حصارکارگاهی، گفت: ما در شهر تهران حداقل سه نوع سدمعبر داریم که شامل سد‌معبر اصناف، جریمه سد معبر ساختمانی و سد‌معبر مشاغل سیار و دستفروشان است که از این میان متاسفانه به شکلی غیرمنصفانه و تبعیض‌آمیز اغلب تنها با دستفروشان که قشری فرودست محسوب می‌شوند برخورد شده است.
جریمه ۷ برابری برای سد‌معبر ساختمانی
وی ادامه داد: اما جریمه سد معبر ساختمانی از جمله مواردی است که بسیار گسترده و مکرر بوده و حتی در معابر فرعی شهر نیز دیده می‌شود؛ ضمن اینکه جمع‌آوری این نوع از سد‌معبر در حوزه ماموریتی خاص شهرداری تهران بوده و با این وجود سالیان سال است که حتی برخی از معابر مشهور تهران توسط ساختمان‌های نیمه‌کاره اشغال بوده و اقدام موثری در این زمینه انجام نشده است.

جریمه سد‌ معبر ساختمانی ۷ برابر شد

جریمه سد‌ معبر ساختمانی

آروین به عنوان طراح این طرح تاکید کرد: هدف اصلی از ارائه طرح الزام شهرداری تهران به رفع جریمه سد‌ معبر ساختمانی غیرمجاز و ایمن‌سازی حصارکارگاهی این است که این نوع از سدمعبر برای متخلفان هزینه‌زا شده و مقرر شود مالکان به‌ازای هر ماه اشغال معبر مبلغی پرداخت کنند. اما اگر مهلت تعیین‌شده برای حصار کارگاهی به اتمام رسید و مالک اقدام به جمع‌آوری حصار نکرد، آیا باید بازهم همان هزینه ناچیز دریافت شود؟

بخوانید:  صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان‌ یک ضرورت است

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند با بیان اینکه چنین اقدامی می‌تواند مصداق معبرفروشی باشد، گفت: برای اینکه این اتفاق نیفتد لازم است برای تداوم جریمه سد معبر ساختمانی هزینه‌ای بازدارنده در نظر بگیریم، به همین دلیل پیشنهاد من این است که در این صورت هفت‌برابر بهای تعیین‌شده از مالکان جریمه دریافت شود. پیشنهادی که مطرح کردم با متخصصان شهرسازی در شهرداری در میان گذاشته شده و براساس محاسبات کارشناسی به‌دست آمده است. بهایی‌که دریافت می‌شود نه باید آنقدر کم باشد که مالک معبر را محل دپوی مصالح خود فرض کند و نه باید آنقدر زیاد باشد که قابلیت پرداخت نداشته باشد

آروین با اشاره به اینکه شهر مشهد تجربه موفقی در زمینه دریافت هزینه بابت تداوم جریمه سد معبر ساختمانی غیرمجاز داشته است، تاکید کرد: شهرداری مشهد این هزینه را به‌صورت روزشمار دریافت می‌کند. اگر ما واقعا بخواهیم جریمه سد معبر ساختمانی در شهر تهران جمع‌آوری شود باید برای آن هزینه بازدارنده در نظر بگیریم.

این پیشنهاد با ۱۱ رای موافق اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید

  • منبع خبر : ایسنا