آخرین قیمت سیمان: هر تن ۳۶۰ هزار تومان!
آخرین قیمت سیمان: هر تن ۳۶۰ هزار تومان!
طبق تفاهم تولیدکنندگان سیمان، آخرین قیمت سیمان بر اساس قیمت سبد میلگرد در بورس کالا با نسبت ۱ به ۳۰ به تصویب رسید و قیمت هر تن سیمان به ۳۶۰ هزارتومان افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما،آخرین قیمت سیمان طبق تفاهم نامه امضا شده بین مدیران عامل شرکت‌های تولیدکننده سیمان، قیمت سیمان یک سی‌ام سبد میلگرد در بورس کالا تعیین شد.

مشخص نیست آیا این مصوبه آخرین قیمت سیمان از سوی دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان مورد اعتراض قرار خواهد گرفت یا نه.

در صورتجلسه مدیران عامل ۲۰ کارخانه سیمان آمده است: به منظور بررسی مشکلات و مسائل صنعت سیمان و ارائه راه حل های مناسب و عملیاتی در جهت برون رفت از وضعیت کنونی و جلوگیری از توقف کارخانجات و بروز تنش‌های کارگری جلسه هم اندیشی با حضور کلیه مدیران عامل شرکت‌های تولیدکننده سیمان و کارشناسان ذیربط در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ در محل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و با رعایت پروتکل‌های بهداشت تشکیل گردید.

نحوه تعیین آخرین قیمت سیمان

با توجه به افزایش چشمگیری کلیه عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده در سال ۱۳۹۹ و پیش بینی افزایش هزینه‌ها از جمله حقوق و دستمزد، سوخت مصرفی حمل و نقل، کیسه‌های سیمان و در سال ۱۴۰۰ و با عنایت به مفاد نامه شماره ۵۶۵۹۲ / ۹۹ / ۳۷۰ در تاریخ ۱۳۹۹.۰۹.۲۶ معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به معاونت محترم امور معادن و صنایع معدنی و نامه شماره ۶۰/ ۲۶۳۰۵۸ مورخ ۰۱ / ۰۷ / ۱۳۹۹ معاونت محترم بازرگانی و دبیر کار گروه تنظیم بازار به مقام عالی وزارت در رابطه با تشریح مشکلات موجود صنعت سیمان و تأیید افزایش ۱۰۰ تا ۷۰۰ درصدی عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده سیمان توسط معاونین وزارت صمت شود.

بخوانید:  هرآنچه باید درباره تخریب بتن بدانیم

شناور نمودن قیمت سیمان

مدیران عامل با توجه به متغیر بودن عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده سیمان در سال ۱۴۰۰ و به منظور حفظ روند تولید و اشتغال در این صنعت استراتژیک و در جهت متناسب سازی قیمت فروش داخلی با قیمتهای صادراتی (مشابه فولاد و اصلاح فرهنگ مصرف نامتناسب سیمان در موارد غیر مرتبط با سازه‌های ساختمانی (به دلیل ارزانی سیمان نسبت به سایر مصالح ساختمانی) بر شناور نمودن قیمت سیمان بر اساس نیت سید میلگرد که در بورس کالا کشف می‌گردد. به نسبت ۱ به ۳۰ (نرخ جهانی ۱ به ۷ می‌باشد) موافقت نمودند و مقرر گردید آخرین قیمت سیمان از تاریخ ۲۱ / ۰۱ /۱۴۰۰ قیمت هر تن سیمان فله تیپ ۲ تحویل درب کارخانه (بدون ارزش افزوده) به مبلغ ۳٫۶۰۰٫۰۰۰ ریال افزایش یابد. بدیهی است قیمت سایر انواع سیمان متناسب با قیمت فوق و هزینه‌های مرتبط با بسته بندی تعیین خواهد گردید.

آخرین قیمت سیمان

ضمناً مدیران عامل متعهد می‌گردند ضمن تأمین کامل نیاز مناطق تحت پوشش کارخانجات خود نسبت به رفع کمبود احتمالی سیمان در سایر مناطق که توسط انجمن سیمان اعلام می‌شود بدون وقفه و با هماهنگی دبیر کارگروه منطقه مورد نظر اقدام نمایند.

  • منبع خبر : مهر