نمای ساختمان های قزوین بی هویت‌ هستند
نمای ساختمان های قزوین بی هویت‌ هستند
رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان قزوین با بیان اینکه نمای یک ساختمان متعلق به شهر است و باید برای آن ضابطه‌ای تعریف شود، گفت: نمای ساختمان‌های قزوین تناسبی با فرهنگ این شهر ندارد.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، بی هویتی نمای ساختمان های قزوین: سید کاظم مجابی در یک نشست خبری با اشاره به اقدامات جدید این سازمان اظهار کرد: برای کاهش تردد و اجتماع سامانه پورتال طراحی در نظام‌مهندسی آغاز به کار کرد.

وی افزود: سامانه ارتباط با شهرداری به‌عنوان اولین استان در کشور ایجاد شد و از این پس کلیه مکاتبات، ترخیص نقشه، مدارک فنی پروژه‌ها و دیگر اقدامات مرتبط از طریق این سامانه انجام خواهد شد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین ادامه داد: از ابتدای اردیبهشت تا پایان آبان سال جاری ۱۳۵۰ پروژه از طریق سامانه ارجاع نظارت که کاری جدید است به چهار هزار و ۱۸۷ ناظر در چهار رشته سپرده شده و فرآیند نظارت شفاف و دقیق شده است.

انتشار کتاب «پیشینه مهندسی در قزوین حکایت از آبادانی»

وی با اشاره به اقدامات پژوهشی ای سازمان از انتشار کتاب «پیشینه مهندسی در قزوین حکایت از آبادانی» خبر داد و تصریح کرد: این کتاب در تیراژ یک هزار نسخه و در باب اقداماتی که از دیرباز در راستای آبادانی قزوین صورت گرفته منتشر شده است.

مجابی عنوان کرد: راه‌اندازی مرکز پژوهشی مدیریت شهری در تاکستان با استفاده از ظرفیت سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد از دیگر اقدامات حوزه پژوهش بوده است.

وی اضافه کرد: تفاهم‌نامه همکاری با اداره کل زندان‌های استان قزوین با رویکردی جدید تنظیم شد تا از ظرفیت مهندسین و اساتید برای آموزش زندانیان استفاده شود تا این عزیزان دارای کارت مهارت فنی شده و پس از آزادی با یک حرفه مشغول زندگی شوند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین ادامه داد: واحد طرح و برنامه نیز در سازمان نظام‌مهندسی ایجاد شد تا استان قزوین پس از استان تهران دومین استانی باشد که این واحد مهم را در خود راه‌اندازی کرده است.

وی با اشاره به لزوم ورود نظام‌مهندسی به حوزه نظارت بر ساخت‌وساز در روستا گفت: ماده چهار قانون نظام‌مهندسی تمام ساخت‌وسازها را تنها با نظارت سازمان نظام‌مهندسی ممکن می‌داند اما وجود سازمان‌هایی همچون بنیاد مسکن باعث شده بخشی از وظایف نظام‌مهندسی در نهادها و دستگاه‌های دیگر تعریف شود.

مجابی ادامه داد: در پی امضا تفاهم‌نامه‌ای از این پس سامانه کنترل روستایی در دهیاری‌ها و نمای ساختمان های قزوین نصب می‌شود و امیدواریم این سامانه مقدمه‌ای برای نظارت بر مسکن روستا باشد.

نمای ساختمان های قزوین

نمای ساختمان‌ ها قزوین متناسب نیستند

وی با بیان اینکه نمای یک ساختمان متعلق به مالک نیست بلکه متعلق به شهر است و باید برای آن ضابطه‌ای تعریف شود، اظهار کرد: نمای ساختمان‌ های قزوین تناسبی با فرهنگ این شهر ندارد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین پبرامون وضعیت نمای ساختمان های قزوین با بیان اینکه حفظ حقوق بهره‌بردار باید در دستور کار قرار بگیرد، افزود: نظارت عالیه با توجه به پیچیدگی‌های ساختمان جوابگوی کیفیت ساختمان نیست.

مجابی تأکید کرد: شاخصه‌های کیفی باید تعیین کننده قیمت ساختمان باشد اما متأسفانه امروز خدمات فنی مهندسی در قیمت‌گذاری ساختمان نقش ندارد.

وی گفت: آمادگی داریم به‌صورت رایگان به ازای هر واحد شناسنامه کیفی صادر کنیم تا سازنده و کیفیت ساختمان برای همیشه مشخص باشد.

مجابی در پایان با بیان اینکه نزدیک به یازده هزار نفر مهندس در هفت رشته عضو نظام‌مهندسی هستند یادآور شد: حدود پنجاه درصد مهندسین ما فاقد پروانه هستند.

بخوانید:  تخصیص اعتبار 39 میلیارد تومانی برای شورای اجتماعی محلات مشهد
  • منبع خبر : خبرگزاری مهر