همه چیز درباره مفهوم مدیریت پروژه
همه چیز درباره مفهوم مدیریت پروژه
مدیریت پروژه در روند ساخت وساز عبارت است از برنامه ریزی کلی، هماهنگی و کنترل روند ساخت و ساز از ابتدا تا انتها. هدف از این نوع مدیریت ایجاد پروژه ای است که نیازهای افراد بر اساس بودجه و برنامه ریزی را رفع نموده و از کیفیت، ایمنی و ریسک قابل قبول برخوردار باشد.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، مدیران پروژه اغلب با اثبات مدیریت کارآمد خود در پروژه های با ارزش مشابه، جایگاه خود را بدست می آورند و توسعه ساختمان سازی به صورت گروهی لازمه موفقیت آن ها در مدیریت پروژه های مختلف است که این امر منجر به سازندگی با کیفیت بالا و پیشرفت پایدار و هماهنگ می شود. نیروهای خوب کاری در بحث ساختمان سازی از سوء مدیریت در خصوص مصالح ساختمانی، عدم تمیز بودن محل پروژه و نقص در ساخت و ساز جلوگیری می کنند، از این رو نقش بسیار موثری در کاهش هزینه های کل پروژه ایفا می نمایند.

مدیر پروژه خوب کیست؟

مدیریت پروژه خوب و با مهارت به دلیل آگاهی از دستورالعمل ها و تکنیک های مدیریت ساخت، موفقیت پروژه را تضمین می نماید. از جمله مهارت ها و الزاماتی که وی باید از آن ها آگاه باشد به شرح زیر می باشند:

وی باید با تمام جوانب پروسه ساخت و ساز آشنا بوده و بتواند مدیریت پروژه را به بهترین شکل به عهده بگیرد.
نیازهای پروژه نظیر برنامه ریزی، کنترل و گزارش را به خوبی درک کند و در جهت تامین آن ها اقدام نماید.
وی باید وظایف مربوط به اعضای تیم پروژه را به خوبی درک کند.
مدیر پروژه باید از دانش کافی در خصوص شکل قرارداد با توجه به تاثیر متغیرها، بودجه، تمدید مهلت اجرا و راهکارهای حل اختلاف برخوردار باشد.
هنگامی که اعضای تیم اختلاف نظر پیدا می کنند، با استفاده از تکنیک های مدیریتی نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

مهارت های مدیریتی

هنگام مدیریت پروژه، مهارت های مدیریتی خود را به بهترین شکل به کار ببندد.
از یک روش مدیریتی ویژه برای اعضای پروژه استفاده کند.
بخشی از مسئولیت خود را به مدیریت تیم کاری اختصاص دهد.
گزارش پیشرفت و صورت وضعیت سودآوری قرارداد را که به مدیر ارشد ارائه می کند حتما بایگانی نماید.
در زمینه گزارش نویسی و برقراری ارتباط با مدیر ارشد، کارکنان پروژه، پیمانکاران فرعی و مشتریان مهارت داشته باشد.
بتواند سیاست ها و قوانین مربوط به پروژه را اجرا کند.
ساخت و ساز به صورت تیمی در مدیریت پروژه
مدیریت تیم ساخت و ساز ضروری ترین و مهم ترین جزء فرآیند مدیریت محسوب می شود. یک مدیر پروژه خوب تیم های زیر را تشکیل می دهد و آن ها را با انتخاب اعضای ماهر و شایسته به منظور رعایت استانداردهای لازم مدیریت می کند.

تیم مدیریت در محل پروژه
تیم تدارکات
تیم نجات
تیم مهندسی در محل پروژه
نقشه راه مدیریت پروژ
ه

مدیریت پروژه باید نقشه مربوطه را در خصوص نحوه اجرای پروژه در اختیار اعضای تیم قرار دهد. این کار اعضا را از روند مدیریت، اجرا، مشاهده و کنترل آگاه می سازد. لازمه به روز رسانی و بازبینی نقشه راه مدیریت پروژه این است که مدیر پروژه جزئیات مدیریتی در رابطه با نحوه مدیریت فاز جدید را به طرح اضافه کند، هر گونه تغییر را در محوریت پروژه قرار دهد و هزینه ها و زمان بندی پروژه را در برابر تمام تغییرات پیش بینی نماید. بر اساس ابعاد پروژه و پیچیدگی های مربوط به آن، یک یا چند طرح حمایتی نظیر مدیریت کیفیت، مدیریت بحران و مدیریت قرارداد باید به طرح اصلی افزوده شوند.

فرآیند مدیریت پروژه

فرآیند مدیریت پروژه با تشخیص و شناسایی نیاز کاربر، محدودیت های پروژه، منابع مورد نیاز و در نظر گرفتن اهداف واقعی به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک شروع می شود. این فرایند ممکن است روندی تکراری داشته باشد زیرا همواره اطلاعات جدید با تلاش متخصصین در اختیار مدیر قرار خواهند گرفت. مرحله ساخت و ساز نیز بسیار با اهمیت است زیرا کیفیت پروژه تکمیل شده رابطه مستقیمی با مدیریت ساخت دارد. کیفیت ساخت به تکمیل و کیفیت اسناد مربوط به قرارداد که توسط طراح، کارگران، سرپرست های میدانی و کیفیت مصالح آماده می شوند، وابسته است. همچنین برخورداری از نیروی کار ماهر و مدیریت موثر بر آن ها از جمله نیازهای ضروری برای ارتقاء کیفیت پروزه می باشند.

بخوانید:  چرا سیمان کمیاب شد؟

مدیریت ساخت: مدیریت مصالح

یک مدیر لایق به خوبی می تواند مصرف مصالح را مدیریت نموده و با تامین منابع ضروری به میزان قابل توجه در هزینه ها صرفه جویی نماید. راهکارهایی که وی می تواند برای کاهش ضایعات ساختمانی و هدررفت مصالح به کار گیرد به شرح زیر می باشند:

محل های ویژه برای نگهداری مصالح ساختمانی که امکان دسترسی به آن ها در محل پروژه وجود دارد مشخص شود.
امکانات لازم در خصوص پوشش و نگهداری مصالح در برابر تغییرات آب و هوایی مهیا باشد.
تجهیزاتی مانند قالب بندی، اتصالات داربست و اتصالات مربوط به لوله کشی فاضلاب در محفظه های چوبی نگهداری شوند.
یک مکان مخصوص برای نگهداری قاب های درب و پنجره، تیرها، لوله ها و ورق های فلزی در نظر گرفته شود.
از لودرها و بالابرها برای انتقال مصالح به داربست ها و سکوهای بارگیری استفاده شود.
برای پوشاندن مصالح و پانل های گچی و سایر مواد پودری از پوشش های برزنتی استفاده گردد.
از انبارهای قفسه بندی شده برای نگهداری محصولات چوبی و تجهیزات مربوط به لوله کشی استفاده شود.
بخوانید! مدیریت پسماند ساختمانی و اهمیت آن در حفظ محیط زیست
مدیریت نواقص ساخت
مدیریت نواقص و کاستی های ساخت، بررسی های انجام شده در هر مرحله از ساخت را در بر می گیرد. راهکار های ثبت و مدیریت نواقص مختلف در طول پروژه موارد زیر را شامل می شوند:

ثبت نواقص و مشکلات در طول پروژه

هنگامی که این مرحله اجرا می شود اطلاعات زیر بدست خواهند آمد:

در اختیار داشتن یک تصویر واضح و شفاف در مورد مشکل ایجاد شده و تمام جزئیات مربوط به آن
نوع مشکل مورد نظر نظیر نقص در طراحی، نقص در کیفیت کار و …
نظرات مختلف در خصوص مسئولیت های خاص و چاره اندیشی در مورد مشکلات
رسیدگی به نواقص در مرحله تحویل پروژه

هنگامی که کارهای ساختمانی برای تمام اهداف اجرایی به پایان می رسند به این مرحله تکمیل پروژه می گویند. هر نقص یا ایراد در این بخش تنها جزئی از پروژه است که بر عملکرد کلی ساختمان تاثیر نمی گذارد. موارد جزئی کار ممکن است در همان چند روز اول پس از واگذاری ساختمان به مشتری بررسی و نواقص برطرف شوند.

رسیدگی به نواقص در مرحله تکمیل نهایی

مدت زمان رفع نواقص ساخت و ساز اصولاً ۱۲ ماه است که این امر در قرارداد نیز ذکر می شود. تا قبل از اتمام این مهلت، نماینده مشتری می تواند یک لیست از نواقص آماده کند. عیوب موجود تا تاریخ مشخص شده در قرارداد باید تکمیل شوند، در اینصورت گواهی تکمیل پروژه صادر خواهد شد.

ویژگی ها و مهارت های یک مدیر پروژه خوب چیست؟

آشنایی به تمام جوانب پروسه ساخت و ساز، درک نیازهای پروژه نظیر برنامه ریزی، کنترل و گزارش، درک وظایف اعضای تیم، آگاهی به شکل قرارداد با توجه به تاثیرمتغیرها، بودجه و تمدید مهلت اجرا، رفع اختلافات اعضای تیم

لازمه به روز رسانی و بازبینی نقشه راه مدیریت پروژه چیست؟

این که مدیر پروژه جزئیات مدیریتی در رابطه با نحوه مدیریت فاز جدید را به طرح اضافه کند، هر گونه تغییر را در محوریت پروژه قرار دهد و هزینه ها و زمان بندی پروژه را در برابر تمام تغییرات پیش بینی نماید.

مدیریت مصالح شامل چه مواردی است؟

تعیین محل های ویژه برای نگهداری مصالح ساختمانی و دسترسی به آن ها، محافظت از مصالح در برابر تغییرات آب و هوایی، نگهداری درست تجهیزات، ایجاد مکان مخصوص برای نگهداری قاب های درب و پنجره و ورق های فلزی، استفاده درست از بالابر و لودر و…

  • منبع خبر : ساختمانچی