طرح جامع خیابان ولیعصر در مسیر تصویب قرار گرفت
طرح جامع خیابان ولیعصر در مسیر تصویب قرار گرفت
طرح جامع خیابان ولیعصر به زودی به کمیسیون ماده 5 می رود بر اساس این طرح محدودیت هایی برای ساخت و ساز در این خیابان پیش بینی شده است.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، سخنگوی شورای شهر تهران در نشستی خبری درخصوص طرح جامع خیابان ولیعصر و اختلاف نظرهایی که در رابطه با محدودیت های ارتفاعی وجود داشت توضیح داد :‌این نگرانی وجود دارد که با طرح چنین موضوعاتی دوباره درخواست پرونده افزایش پیدا کند .همان طور که در زمینه برج باغ این گونه شد و تا زمانی که برج باغ لغو شود تعداد زیادی درخواست به مناطق آمد و درآمد مناطق در این حوزه افزایش پیدا کرد . درخصوص خیابان ولیعصر هم چنین نگرانی داریم .

او با اشاره به این که چنارهای ولیعصر منحصر به فرد است گفت :‌یکی از بخش های مورد توجه ما تعیین ارتفاع ساختمان ها است ،قنات هایی که در این بخش تبدیل به فاضلاب شده و بسیاری از این قنات ها نیز مسدود شده است ،یکی دیگر از موضوعات مورد توجه پارکینگ ساختمان ها است که درمپ آن درخت وجود داشته باشد و می تواند چنین موضوعی به درختان این راسته آسیب برساند .

شهرداری تهران طرح تفصیلی خیابان ولیعصر را با یک نگاه حفاظتی نسبت به این خیابان که ارزش‌های میراثی، فرهنگی و تاریخی دارد، در دست تهیه دارد.

وی ادامه داد: جلسه ای در معاونت شهرسازی شهرداری تشکیل شد که من هم به نمایندگی از دوستان شورای شهر در این جلسه حضور داشتم. خوشبختانه این طرح در مراحل پایانی آماده سازی برای ارسال به کمیسیون ماده ۵ جهت تصویب قرار دارد.

جزئیات طرح جامع خیابان ولیعصر

اعطا خاطرنشان کرد: در طرح جامع خیابان ولیعصر این خیابان به ۳ بخش کلی تقسیم شده است که یک بخش ولیعصر تاریخی است که در واقع از میدان راه آهن تا خیابان انقلاب هسته تاریخی تهران را دربر می گیرد

وی ادامه داد: از آن جا به بعد تا چهارراه پارک وی را به عنوان ولیعصر مدرن نامگذاری کرده‌اند که شکل گیری آن متاخرتر است و از چهارراه پارک وی تا میدان تجریش را به عنوان ولیعصر طبیعی_تاریخی نام برده شده که دربردارنده ارزشهای تاریخی و طبیعی است. تراکم چنارها، قنات و چشم انداز و شیب دامنه البرز در کنار قدمت تاریخی این منطقه با دو قسمت اولی متمایز می‌کند.

بخوانید:  نمای شیشه ای فریم لس چیست؟

سخنگوی اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: مجموعه این سه بخش به دوازده سکانس بر اساس ملاحظاتی که در این زمینه وجود دارد، تقسیم می‌شوند و برای هر یک ضوابط مختلفی پیش بینی شده است.

اعطا تاکید کرد: ما در جلسه دیروز بر روی برخی بخش‌ها هنوز بحث و اختلاف نظر داشتیم، خوشبختانه در پایان جلسه نگاه شهرداری هم به مسائلی که مطرح کردیم، نزدیک شد که ارزشهای منحصر به فرد ولیعصر که در نظر داریم به عنوان طولانی ترین خیابان خاورمیانه ثبت جهانی شود، حفظ و رعایت شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: امیدواریم این طرح جامع خیابان ولیعصر به کارگروه های کمیسیون ماده ۵ با حصور نمایندگان شورای شهر ارسال شده و من پیش بینی میکنم اگر اتفاق ویژه ای نیفتد شاید تا اخر امسال یا نهایتا در فروردین ماه طرح تفصیلی جدید خیابان ولیعصر با نگاه حفاظتی به میراث طبیعی و فرهنگی است، به تصویب رسیده و ابلاغ شود‌.

اعطا در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درخصوص تامین بخشی از بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران از اضافه تراکم گفت :‌در خصوص موضوع مازاد تراکم سوء تفاهم ایجاد شده و باید آن را توضیح داد.

وی با بیان اینکه مازاد تراکم به معنی مازاد تراکم بر طرح تفصیلی نیست، گفت:ما تراکم پایه مالی داریم که برای آن هیچ عوارضی دریافت نمی شود.

اعطا ادامه داد: عدد ۱۲۰ درصد و ۱۸۰ درصد که فاصله آن تا سیصد در صد در صد و ۳۶۰ درصد که در طرح تفصیلی مجاز دانسته شده را مازاد تراکم می‌گویند.

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: اصطلاح مازاد تراکم به معنای تراکم فروشی نیست .

وی تاکید کرد: مدیریت شهری برای جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز، تلاش کرد که به ساخت و ساز فراتر از سقف مجاز طرح‌تفصیلی پروانه داده نشود.

اعطا با بیان اینکه این در حالی است که این موضوع و ساخت و ساز بیشتر از سقف مجاز طرح تفصیلی در دوره‌های قبل مدیریت شهری روال بوده است، گفت: اگر موردی را پیدا می‌کنید که یک طبقه و یکی دو طبقه اضافه ساخته است این موضوع تخلف است.

  • منبع خبر : اقتصادنیوز