اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان روی میز مجلس
اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان روی میز مجلس
تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در کمیسیون ، صورت می گیرد. که این طرح «اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان» از هفته آینده بررسی می شود.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، عضو کمیسیون عمران مجلس از تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی طرح «اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان» در کمیسیون خبر داد و اظهار داشت: این موضوع از هفته آینده در دستور کار قرار خواهد گرفت.
صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در باره بازنگری مجلس در قانون «نظام مهندسی ساختمان» بیان کرد: این قانون که سال هفتاد و چهار تصویب شده در حوزه اجرا به ویژه در بخش ساختمانهای شخصی ساز با فراز و فرودهایی روبرو بوده است.

لزوم اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان

بدری با اشاره به اینکه این قانون بعد از گذشت بیست و پنج سال از تصویب نیازمند اصلاحات جدی است، عنوان کرد: مجلس دهم تلاش هایی کرد که به نتیجه نرسید اما مجلس یازدهم هم اکنون طرح «اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان» را تهیه کرده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس از تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی این طرح در کمیسیون عمران خبر داد و افزود: این موضوع از هفته آینده در دستور کار کارگروه ویژه کمیسیون عمران قرار خواهد گرفت.
وی به نکات قابل اصلاح این قانون نیز اشاره و عنوان کرد: مباحثی مانند عضوگیری، انتخابات هیئت مدیره، نحوه انتخاب مهندسان و دستورالعمل ها از جمله مباحثی است که باید اصلاح گردند.
در ادامه، فرشاد مفاخر عدم علاقه دانشجویان و خلاقیت پایین دانشگاه ها در این حوزه را ناشی از ضعف آموزشی دانست و ادامه داد: ما تعداد دانشگاه ها را خیلی افزایش دادیم اما از نظر کیفی آنگونه که باید عمل نکردیم.

اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان روی میز مجلس
اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان روی میز مجلس

ضرورت توسعه فرهنگ و ارزشهای اسلامی در معماری

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تأکید اصلاح «قانون نظام مهندسی ساختمان» بر ضرورت توسعه فرهنگ و ارزشهای اسلامی در معماری بیان کرد: این موضوع مهم، که در بیانیه گام دوم انقلاب هم به آن اشاره شده بر عهده مهندسان معماری است تا شهرهای کشورمان جنبه شهر بودن به معنای واقعی را به خود بگیرند.

بخوانید:  آیا طرح جهش تولید و تامین مسکن؛ کارمندان را خانه دار خواهد کرد؟

مفاخر، ترویج و توسعه معماری معناگرا در جامعه را ضروری دانست و گفت: منظور از معماری معناگرا آن معماری است که بر اساس اسلام و فرهنگ ایرانی ما باشد اما برخی دانشکده های معماری، سبکهای معماری مانند معماری یهود را تدریس می کنند که با فرهنگ ما کاملاً در تضاد است.

آموزش صحیح سبک ایرانی معماری

نائب رئیس گروه تخصصی معماری ساختمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بیان کرد: مردم به دنبال آسایش و آرامش بیشتر در خانه های خود هستند اما ما اتاق خواب هایی ساختیم که بیشتر شبیه انباری اند تا اتاق خواب و شخص عملاً آرامشی ندارد.
مفاخر آموزش صحیح سبک ایرانی معماری در دانشگاه ها و تعامل با نظام مهندسی ساختمان را ضروری خواند و ادامه داد: اگر معماران ما از زیبایی های سبک معماری ایرانی آگاه شوند هیچوقت دنبال سبک کلاسیک یونانی و رومی و غیره نمی روند.اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان