معمار برج میدان ساعت ساری درگذشت
معمار برج میدان ساعت ساری درگذشت

عقربه‌های زندگی محمدعلی حمیدی نوا، معمار برج میدان ساعت ساری در ۹۰ سالگی از حرکت ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، عقربه‌های زندگی محمدعلی حمیدی نوا، معمار برج میدان ساعت ساری در ۹۰ سالگی از حرکت ایستاد.

مرحوم «محمدعلی حمیدی نوا»،معمار برج میدان ساعت ساری در سال ۱۳۰۹ هم‌زمان با ساخت اولیه برج ساعت متولد شد. از ۱۳ سالگی، پس از درگذشت پدرش به بنّایی روی آورد. مسجد ابوالفضل (ع)، مسجد خیابان ملت، مسجد امام حسین (ع)، مسجد روستای گلما، مسجد روستای پاشاکلا و کارخانه شیر پاستوریزه، به دستان توانمند این معمار ساروی ساخته‌شده است.

عقربه‌های زندگی محمدعلی حمیدی نوا، معمار برج میدان ساعت ساری در ۹۰ سالگی از حرکت ایستاد.

حمیدی نوا،معمار برج میدان ساعت ساری؛ ساخت دوم برج ساعت ساری را از سال ۱۳۵۵ آغاز کرد و کار آن ۲ سال بعد در سال ۱۳۵۷ به اتمام رسید. همه کارگران ساخت برج، ساروی و حقوق روزانه آن‌ها یک تومان بوده است.

برج ساعت ساری به‌عنوان معروف‌ترین نماد شمال کشور، اولین بار در سال ۱۳۰۹ با ظاهری با ویژگی‌های معماری ایرانی و اروپایی ساخته شد. این برج در سال ۱۳۴۴ با تصمیم شهرداری تخریب شد و میدانی فوّاره‌ای جایگزین آن شد.

در سال ۱۳۵۵ سازمان فرهنگ و هنر استان و شهرداری ساری تصمیم گرفتند که مجدداً برج ساعت را با طراحی جدیدتری بسازند. با تصمیم هیئت‌امنا، معمار این پروژه محمدعلی حمیدی نوا» انتخاب شد و طرح آن نیز به تأیید رسید و پس‌ازآن عملیات ساخت مجدد برج ساعت آغاز شد.

بخوانید:  وبسایت های مناسب برای آموزش زبان در معماری

منبع: خبرگزاری مهر