تولید ملات‌ نسوز با کمک نانو ذرات
تولید ملات‌ نسوز با کمک نانو ذرات

محققان ایرانی در یکی از شرکت‌های دانش بنیان داخلی با استفاده از نانو ذرات، ملات‌ نسوز برای صنایع کارخانجات ذوب القایی عرضه کردند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، تولید ملات‌ نسوز با کمک نانو ذرات: محققان ایرانی در یکی از شرکت‌های دانش بنیان داخلی با استفاده از نانو ذرات، ملات‌ نسوز برای صنایع کارخانجات ذوب القایی عرضه کردند.

سید عباس کلانتر مجری طرح، ملات‌های نسوز پیشرفته و جرم‌های نسوز بدون استفاده از سیمان و نانو باند را از محصولات تولیدی این گروه صنعتی دانست.

وی ادامه داد: نانو باندها جرم‌های ریختنی هستند که معمولا در ساختار آن از سیمان نسوز استفاده می‌شود. این ملات ترکیبی از دانه‌های نسوز و سیمان نسوز است و در صنایعی که با دمای بالا کار می‌کنند، کاربرد دارد.

کلانتر اظهار کرد: در این محصول کاربرد سیمان حذف و به جای آن از “بایندری” از جنس مواد نانو استفاده شده که باعث افزایش استحکام بتن و جرم ریختنی به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد خواهد شد. نانو ذرات

وی با تاکید بر اینکه این ملات موجب افزایش عمر و استحکام سطح می‌شود، یادآور شد: در حال حاضر این محصول در کارخانجات ذوب القایی کاربردی شده است.

کلانتر تاکید کرد: تاکنون در صنایع از نمونه‌های خارجی استفاده می‌شد که به دلیل تحریم، واردات این محصول با چالش‌هایی مواجه شده است و نمونه تولیدی ما در حد نمونه خارجی کار می‌کند.

بخوانید:  نقش دانش بنیان در ارتقای کیفیت ساخت و رونق اشتغال در صنعت ساختمان

به گفته وی در این محصول از نانو ذرات سیلیس، سیلیس کلوئیدی و آلومینای کلوئیدی استفاده شده است.

منبع: ایسنا