کارخانه های تولید بتن غیر استاندارد پلمپ میشوند!
کارخانه های تولید بتن غیر استاندارد پلمپ میشوند!

رئیس مرکز تحقیقات بتن اظهار داشت: تفاهمنامه‌ای با سازمان استاندارد در بحث نظارت از کارگاه‌ها و کارخانه های تولید بتن منعقد کردیم و پس از این از ظرفیت مرکز تحقیقات بتن برای بحث نظارت استفاده خواهد شد و تمام کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید غیر استاندارد بتن از این پس پلمپ می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، مصطفی احمدوند پیرامون مراکز و کارخانه های تولید بتن غیر استاندارد در نشست خبری خود با اشاره به امضای تفاهمنامه با سازمان استاندارد برای نظارت بر کارگاه‌ها و کارخانجات تولید بتن اظهار داشت: استانداردهای بتن در ایران تفاوتی با این استانداردها در آمریکا ندارد و این دانش و دستورالعمل در اختیار تمام کارگاه‌ها و کارخانجات تولید بتن قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دلیل مهم تولید بتن غیراستاندارد در ایران ناشایستگی افراد و تکنیسین‌ها است چراکه معمولا این تکنسین‌ها آشنا به استانداردهای بتن نیستند و حتی سواد دبیرستانی و دبستانی هم ندارند.

رئیس مرکز تحقیقات بتن با تاکید بر اینکه متاسفانه در این حوزه نیروی انسانی و تکنسین متخصص تربیت نکرده‌ایم، گفت: معمولا کارگرهای ساده که اطلاعی از روش تولید ندارند در کارگاه‌ها و کارخانجات مشغول تولید بتن هستند.

احمدوند با تاکید بر اینکه نظام بازرسی و نظارت در تولید بتن نداریم، ادامه داد: چک‌لیستی از تمام استانداردها تهیه شده که ۴۸ استاندارد زیرمجموعه استاندارد ۶۰۴۴ هستند که متاسفانه بسیار کمتر از حد انتظار، این استانداردها رعایت می‌شوند.

کارخانه های تولید بتن غیر استاندارد پلمپ میشوند!

پلمپ کارگاه ها و کارخانه های تولید بتن غیر استاندارد

وی تاکید کرد: روز گذشته تفاهمنامه‌ای را با سازمان استاندارد در بحث نظارت از این کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید بتن منعقد کردیم و پس از این از ظرفیت مرکز تحقیقات بتن برای بحث نظارت استفاده خواهد شد و تمام کارگاه ها و کارخانه های تولید بتن غیر استاندارد از این پس پلمپ می‌شوند.

بخوانید:  مدل درآمدی شهرداری مشهد باید تغییر کند

رئیس مرکز تحقیقات بتن در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه بتن غیر استاندارد تا چه حد از عمر ساختمان را کاهش می‌دهد، تصریح کرد: عمر ساختمان به طور مستقیم با بحث بتن ارتباط دارد و دقیقا نحوه ترکیب آب و سیمان، عمر بتن را مشخص می‌کند و هر چه بتن متراکم‌تری به دست آید عمر آن بالاتر است.

احمدوند افزود: در ایران حتی بتن با عمر بالای ۱۰۰ سال هم ساخته می‌شود.

وی با اشاره به ساختمان‌های بتنی در ایران خاطرنشان کرد: حدود ۲۰ درصد ساختمان‌های ساخته شده در ایران بتنی هستند و آنهایی هم که سازه فلزی دارند با پی بتنی ساخته شدند.

رئیس مرکز تحقیقات بتن با اشاره به بتن مورد استفاده در ساختمان‌های مهم تهران مانند برج میلاد گفت: بتن برج میلاد هیچ مشکلی ندارد اما اشکال در بخش بتن‌ریزی بوده است.

احمدوند همچنین درباره استفاده از بتن‌های غلتکی در پروژه‌های راه‌سازی گفت: استفاده از بتن‌های غلتکی در جاده‌ها در پروژه‌های راهسازی غلط است.کارخانه های تولید بتن غیر استاندارد

رئیس مرکز تحقیقات بتن همچنین با اشاره به برگزاری بیست و سومین همایش سالانه انجمن بین‌المللی بتن ACI- شاخه ایران و کنفرانس ملی بتن و زلزله به صورت مجازی خاطرنشان کرد: این همایش همزمان با سالگرد زلزله بمن به صورت مجازی ۳ و ۴ دی ماه برگزار می‌شود.

احمدوند ادامه داد: بررسی سازه‌های سریع‌الاتصال در مواقع بحران، انبوه‌سازی ساختمان و بلندمرتبه‌سازی و کوتاه‌مرتبه‌سازی از جمله محورهای برگزاری این همایش هستند.