پشت بام فروشی در مشهد؛ نبود نظارت و عدم شفافیت قانون + عکس ها
پشت بام فروشی در مشهد؛ نبود نظارت و عدم شفافیت قانون + عکس ها

انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با اشاره به افزایش موج پدیده پشت بام فروشی در مشهد خاطرنشان کرد: به خریداران توصیه می‌کنیم خریداری این‌گونه املاک به نسبت وجهی که پرداخت می‌کنند، پایدار نیست، البته شهرداری نیز در این میان باید زمین مناسب را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد تا با ساخت و سازهایی با زیربناهای کوچک برای چنین متقاضیانی که وادار شدند ملک‌های تخلفی بخرند، اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما به نقل از ایسنا؛پشت بام فروشی در مشهد: متأسفانه عواملی نظیر نبود نظارت کافی بر ساخت‌وساز و عدم شفافیت در قوانین سبب شده در سال‌های اخیر با پدیده پشت‌بام فروشی در کلان شهرهایی همچون مشهد مواجه شویم.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی گفت: بلوار دوم طبرسی و منطقه سیدی از جمله منطقه‌هایی هستند که به ‌دلیل گستردگی و سکونت جمع زیادی از همشهریان این‌گونه است، همچنین پُشت کارخانه قند آبکوه واقع در خیابان جانباز مرکز خرید و فروش پشت بام است که بیشترین تخلف در همین مناطق صورت می‌گیرد.به گزارش اخبار ساختمان، محمود پژوم با بیان اینکه پدیده «بام‌فروشی» امروزه با مباحث اقتصادی روز درگیر شده است، اظهار کرد: این اتفاق در ساختمان‌هایی که به صورت قولنامه‌ای یا وکالتی که فاقد سند است، رخ می‌دهد و معمولا برخی افراد با سوءاستفاده از این اوضاع نا به ‌سامان اقتصادی اقدام به فروش پشت‌بام منزل خود می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در سایه نبود نظارت‌های کافی از جانب دستگاه‌های مسئول، با پدیده بام‌فروشی در کلان‌شهرها مواجه هستیم، تصریح کرد: این پدیده در تمام مناطق مشهد مشاهده نمی‌شود و تنها در مناطقی که تراکم جمعیت زیاد بوده و مردم توان خرید کمتری دارند، قابل رؤیت است.

پژوم ادامه داد: بلوار دوم طبرسی و منطقه سیدی از جمله منطقه‌هایی هستند که به ‌دلیل گستردگی و سکونت جمع زیادی از همشهریان این‌گونه است، همچنین پُشت کارخانه قند آبکوه واقع در خیابان جانباز مرکز خرید و فروش پشت بام است که بیشترین تخلف در همین مناطق صورت می‌گیرد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی گفت: اغلب ساختمان‌های قولنامه‌ای دارای یک سند مادر است اما مالک پس از تکمیل ساختمان برای تفکیک سند اقدام نمی‌کند و واحدها را به صورت وکالتی یا قولنامه‌ای می‌فروشد. در این منازل مسکونی پشت بام همان ملک به فرد دیگری واگذار شده است

پشت بام فروشی در مشهد: افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید

وی بیان کرد: متاسفانه به ‌دلیل وضعیت اقتصادی مردم و افزایش قیمت مسکن و به ‌تبع آن رانده شدن مردم به ‌سمت حاشیه شهر، چندی است با مسئله پشت ‌بام فروشی مواجه هستیم. متاسفانه برخی از مردم به ‌دلیل شرایط اقتصادی و برخی به ‌دلیل نبود آگاهی اقدام به ‌خرید و احداث غیر مجاز سازه می‌کنند و زمانی که ساختمان‌شان پلمب شد، تازه متوجه می‌شوند که کارشان غیر قانونی بوده است.

بخوانید:  بیشترین حوادث کار متعلق به کارگران ساختمانی است

پژوم اضافه کرد: بسیاری از تخلفاتی که رخ می‌دهد روی توسعه بناها بوده که معمولا فاقد استحکام است، زیرا بدون مجوز از شهرداری و شبانه اقدام به‌ ساخت بنا می‌کنند، بنابراین مردم نباید به دنبال واحدهای قولنامه‌ای باشند تا شاهد تبعات بعدی مشکلات آن نباشیم.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در شورای حل اختلاف همه روزه شاهد فریب‌خوردگی قشر ضعیف جامعه در این خصوص هستیم. بسیاری از منازل قولنامه‌ای به این صورت است که مجوز چهار طبقه پروانه ساختمان‌ را از شهرداری گرفتند، در صورتی که با افزایش واحدها و عدم امکان دریافت پایان کار و در نتیجه صورت‌جلسه تفکیکی و سند، واحدهایی که به این صورت ساخته شده معمولا فاقد پارکینگ بوده و سند که به صورت وکالت و با قولنامه در بنگاه به افرادی که از قوانین مطلع نیستند، با قیمت نازل‌تر از بازار به فروش می‌رسد.

پشت بام فروشی: درگیری بر سر مشاعات

وی افزود: در هنگام استفاده از واحد نیز اغلب بر سر مشاعات منازعه و درگیری به وجود می‌آید که موجب تراکم کاری دستگاه قضایی می‌شود، این در حالی است که متاسفانه فروشنده و بنگاهی که در آن این معاملات صورت گرفته، هر دو از منافع بهره برده و مصون از هرگونه مسئولیت هستند

پژوم با بیان اینکه برخی مالکان با داشتن سند ساختمان اقدام به فروش فضای پشت بام منزل خود می‌کنند، عنوان کرد: این‌گونه سازه‌ها بدون نظارت مهندس ناظر ایجاد می‌شود و پس از تکمیل به روش‌های مختلف اقدام به گرفتن پایانکار می‌کنند که تمام علم سازه و ساختمان را زیر سوال می‌برند و متاسفانه هنوز شهرداری نتوانسته مانع از این ساخت و سازها شود.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی بیان کرد: در قوانین تملک آپارتمان‌ها، پشت بام و پله‌ها جز مشاعات است و هیچ کسی به تنهایی نمی‌تواند برای آن تصمیم بگیرد. در صورت اخذ تاییدیه از سازمان نظام و اخذ تایید از شهرداری و تهیه صورت‌جلسه تفکیکی با موافقت سایر مالکین، امکان استفاده اختصاصی از پشت ‌بام برای یک واحد ممکن بوده اما همچنان جزو مشترکات ساختمان بوده و حق فروش ندارد. مالکان با ایجاد سازه‌ای در پشت بام منازل مسکونی خود مرتکب خلاف می‌شوند و در آینده با مشکلات حقوقی عدیده‌ای مواجه و متضرر خواهند شد.