مفهوم LOD در BIM
مفهوم LOD در BIM

کلمه LOD مخفف Level of Development می باشد که در ساختار BIM سطح نمایش کیفیت عناصر در مدل های بیم را مشخص می کند. سطح نمایش LOD مستندات کاملی را برای متخصصان صنعت AEC فراهم می کند تا با وضوح بالاتری از مدل های اطلاعات ساختمانbim در مراحل مختلف طراحی و ساخت اطمینان حاصل کنند. بر همین اساس استاندارد AIA امریکا پنج سطح مختلف را برای LOD در نظر گرفته است که در ادامه به آن می پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما به نقل از بیم سیتی،مفهوم LOD در BIM: کلمه LOD مخفف Level of Development می باشد که در ساختار BIM سطح نمایش کیفیت عناصر در مدل های بیم را مشخص می کند. سطح نمایش LOD مستندات کاملی را برای متخصصان صنعت AEC فراهم می کند تا با وضوح بالاتری از مدل های اطلاعات ساختمانbim در مراحل مختلف طراحی و ساخت اطمینان حاصل کنند. بر همین اساس استاندارد AIA امریکا پنج سطح مختلف را برای LOD در نظر گرفته است که در ادامه به آن می پردازیم.

LOD – ۱۰۰

در این سطح نمایش عناصر صرفا ماهیت نمایشی و گرافیکی دارند که پایین ترین سطح نمایش LOD در این دسته قرار می دهیم. فرض کنید که در پلان ساختمان یک ستون در فضای نشیمن قرار دارد. از نظر بصری عنصر ستون به معنای وجود آن در پلان است اما هیچ ساختار و جزئیات دیگری یعنی اندازه ساختار , مکان و موقعیت مشخصی نمی تواند داشته باشد. پس صرفا وجود عناصر با کمترین سطح جزئیات بدون هیچ مرز و حدی را می توان بر اساس LOD – ۱۰۰ تنظیم کنیم.

LOD – ۲۰۰

اگر عناصر و مدل به صورت حدودی و تقریبی تعریف شود یعنی در مثال قبلی حدود و موقعیت و مکان , شکل و ابعاد ستون مشخص شود, مدل در دسته LOD – ۲۰۰ تعریف می شود. اما یادتان باشد مدل هنوز در فاز نمایش گرافیکی قرار دارد: مفهوم LOD در BIM

مفهوم LOD در BIM

LOD – ۳۰۰

اگر مشخصات عنصر و مدل تعریف شود و دیگر حدودی نباشد , در مثال قبل یعنی ستون تعریف شده باشد که بتنی است یا فولادی و موقعیت و ابعاد دقیق آن مشخصص گردد , این سطح نمایش را LOD – ۳۰۰ می نمامیم.

LOD – ۳۵۰

در این سطح نمایش , جزئیات ساختاری مدل اضافه و نمایش داده می شود. در مثال قبل یعنی تعداد و چیدمان میلگرد های ستون یا حجم بتن و اتصالات اصلی نیز برای ساخت و تکمیل مدارک نمایش داده می شود.

LOD – ۴۰۰

این سطح نمایش جزئیات در بالاترین حد خود نمایش داده می شود. یعنی در مثال قبل علاوه بر میلگرد های ستون و اتصالات تمامی اتصالات جزئی مثل جوش پیچ مهره و …نیز به مدارک اضافه می شود. سطح نمایش جزئیات LOD 400 تشکیل شده از مدارک دوبعدی و سه بعدی با جزئیات دقیق می باشد که گاها می توانند به صورت یک مدل هوشمند عمل کنند. می توان گفت نقشه های Shop Drawing کارگاهی در این سطح نمایش نسبت به یک مدل bim خروجی گرفته می شود.

مفهوم LOD در BIM

LOD – ۵۰۰

سطح نمایش جزئیات یک مدل نمی تواند از LOD 400 بیشتر باشد اما می توان تطبیق , آنالیز و مدیریت یک مدل با سطح نمایش LOD 400 با واقعیت اجرایی در محل کارگاهی و محل ساخت پروژه را LOD – ۵۰۰ بنامیم. به عبارتی دیگر ممکن است اطلاعاتی غیر هندسی و نظری را به مدل نسبت دهیم که نمایش آن ممکن نخواهد بودبه همین دلیل این اطلاعات در دسته LOD – ۵۰۰ به مدل نسبت داده می شود همانند شرایط نگهداری و تعمیرات. پس کلیه مدارک و نقشه های ازبیلت (As Built) ساختمان را می توان به عبارتی همان LOD – ۵۰۰ بدانیم.

بخوانید:  تدوین سند چشم انداز پیاده سازی مدل سازی اطلاعات ساخت(BIM)

کتاب استاندارد Level of Development

انجمن بین الملی BIM FORUM براساس استاندارد AIA آمریکا هر ساله طبقه بندی سطح نمایش جزئیات LOD را برای برخی از عناصر و مدل های BIM منتشر و بروزرسانی می کند. البته شاید تمامی عناصر در این استاندارد گفته نشده باشد اما شما می توانید در چهارچوب این استاندارد هر مدلی را که در نظرر دارید بر اساس سطح LOD به عنوان یک شخص bim modeler مدلسازی و ارائه دهید.

مفهوم LOD در BIM

تفاوت یک مدل CAD و یک مدل BIM

یکی از تفاوت های یک مدل CAD با یک مدل BIM سطح کیفیت نمایش LOD می باشد. که با آن آشنا شدید. اما باید بدانید که همه ی نرم افزار های مدلسازی نمی توانند از این سطح نمایش برخوردار باشند و یا این لول را پشتیبانی کنند به عنوان مثال یک مدل نرم افزار اسکچاپ , یا یک مدل نرم افزار تریدی مکس به عنوان یک نرم افزار گرافیکی یا یک مدل نرم افزار راینو به عنوان یک نرم افزار صنعتی هیچ گاه نمی توانند از طرح LOD BIM پیروی کنند مگر فقط تا سطح LOD -200. و حتما باید از نرم افزار هایی مدلسازی استفاده نمود که آن نرم افزار بر اساس BIM برنامه ریزی شده باشد. همانند نرم افزار رویت , آرشیکد, تکلا و…آن هم به شرطی که در حین کار با این نرم افزار های قواعد و قوانین پیروی از یک مدل LOD را رعایت کنید. یعنی سطح بندی جزئیات در یک مدل طبقه بندی شده و با جزئیات مدلسازی شده باشد.