تفاوت سنگ کوارتز و کورین در چیست؟
تفاوت سنگ کوارتز و کورین در چیست؟

سنگ کورین و سنگ کوراتز هر دو سنگ هایی بسیار زیبا هستند که کاربردهای مشابهی دارند اما سنگ کورین و کوراتز در طرح و رنگ و نوع جنس شان دارای تفاوت هایی می باشند.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، تفاوت سنگ کوارتز و کورین: امروزه از سنگ ها در طراحی داخلی و البته خارجی ساختمان ها استفاده های زیادی می شود به همین دلیل نمونه های سنگ های طبیعی و مصنوعی طرفداران زیادی دارند و معماران از آن ها به عنوان متریالی زیبا و چشم گیر در طراحی های ساختمان استفاده می کنند. اما همین استقبال از سنگ ها و کاربرد های آن ها موجب شده سنگ های زیادی هم با اسم های مختلف و البته ویژگی های متفاوت به بازار عرضه شود. در این مقاله به بررسی دو نوع سنگ کورین و کوارتز می پردازیم و با بررسی کردن ویژگی های آن ها مشخص می کنیم استفاده از کدام یک در شرایط مشخص بهتر می باشد. ولی در ابتدا باید هر کدام را به طور اجمالی معرفی کنیم.

سنگ کوارتز و کورین

سنگ کورین

این نوع سنگ مصنوعی را از ترکیب پلیمر های اکرلیک با مواد دیگر سنگی و معدنی می سازند. این ملات را در قالب هایی می ریزند و سنگ کورین به شکل لایه هایی مسطح ساخته می شود. این سنگ علاوه بر این که داخل منازل برای قسمت هایی چون صفحات کابینت آشپزخانه و هم چنین در سرویس بهداشتی استفاده می شود، در مکان های تجاری و اداری هم مانند هتل ها،‌ بانک ها،‌ رستوران و … کاربرد دارد.

سنگ کوارتز و کورین

سنگ کوارتز

این نوع سنگ را با نام سنگ مهندسی نیز می شناسند. حدود ۹۰ درصد این سنگ طبیعی است و ۱۰ درصد باقی مانده را رنگ دانه و رزین تشکیل داده اند. این سنگ هم به شکل صفحات مسطح و البته در رنگ های متنوع به بازار عرضه می شود و قابلیت استفاده در فضا های مسکونی و هم چنین تجاری را داراست.

سنگ کوارتز و کورین

شباهت سنگ کورین و سنگ کوارتز

سنگ کورین و سنگ کوارتز هر دو آنتی باکتریال بوده و ضد آب می باشند. این سنگ ها برای استفاده در آشپزخانه گزینه بسیار مناسبی هستند و امروزه از هردوی آن ها در این قسمت از خانه استفاده های زیادی می شود. علاوه بر آشپزخانه به دلیل همان خاصیت آنتی باکتریال که ذکر شد این سنگ ها متریال مورد استفاده در سرویس های بهداشتی هم هستند. هم نظافت شان آسان است و هم زیبایی خاص خود را دارند که موجب زیبا تر شدن سرویس خواهند شد.

تفاوت های سنگ کورین و سنگ کوارتز

همان طور که پیش تر اشاره کردیم سنگ کوارتز ۹۰ درصد طبیعی است،‌ در نتیجه دارای استحکام بیشتری می باشد همین سبب می شود که بریدن آن برای نصب اندکی سخت تر از کورین باشد.

بخوانید:  درباره بتن توانمند چه میدانید؟

به همین اندازه هنگام ترمیم هم کارمان دشوار تر خواهد بود. بنابراین اگر عملیات نصب و آسان بودن آن پارامتر مهم در انتخاب شما باشد سنگ کورین مناسب تر خواهد بود.

ایجاد خط و خش روی سنگ ها اتفاقی طبیعی است و برای همه سنگ ها وجود دارد اما نکته ای که قابل توجه می باشد این است که مقاومت سنگ کوارتز در مقایسه با کورین در برابر ایجاد خط و خش بالا تر است که البته در مورد کورین هم اگر خط و خش ایجاد شود می توان با ساب زدن آن را برطرف کرد. به طور کلی ساب پذیری کورین به نسبت کوارتز بالا تر است و علت آن هم استحکام بسیار بالایی است که کوارتز دارد.

سنگ کوارتز دارای وزن زیادی می باشد و همین ویژگی سبب می شود که قابلیت ترمیم در محل را نداشته باشد و به طور کلی فرایند ترمیم آن به نسبت سنگ کورین دشوار تر خواهد بود.

سنگ کوارتز از مواد معدنی تشکیل شده است و در نتیجه مقاونت بسیار بالایی در برابر حرارت و آتش دارد که به مراتب بیشتر از سنگ کورین است.

موادی که برای ساخت سنگ مصنوعی کورین استفاده می شوند تنوع رنگ بسیار بالایی دارند و به همین دلیل محصول نهایی هم در رنگ های متنوع و زیادی به بازار عرضه می شود. البته برای سنگ کوارتز هم رنگ های مختلفی وجود دارد اما در مقایسه با کورین کمتر است و دامنه محدودی را شامل می شود.

به دلیل این که بخش عمده ای از سنگ کوارتز طبیعی است در مقایسه با سنگ مصنوعی کورین دارای قیمت بالا تری می باشد و زمانی که هزینه مصرفی موضوع مهمی در انتخاب باشد مسلما سنگ کورین مقرون به صرفه تر خواهد بود.

سنگ کوارتز و کورین

سنگ کوارتز یا کورین؟کدام را انتخاب کنیم؟

از هر دو نوع سنگ کوارتز و کورین در بیمارستان ها‌‌، منازل، هتل و رستوران، بانک و ادارات و هر ساختمان تجاری یا مسکونی دیگری استفاده می شود. تصمیم گیری در مورد این که کدام سنگ را انتخاب کنیم تا اندازه زیادی به محل مورد استفاده،‌ بودجه و هدفی که مد نظرمان است بستگی دارد. با توجه به ویژگی ها و تفاوت هایی که ذکر کردیم باید در هنگام انتخاب بسنجیم و ببینیم که ویژگی های کدام سنگ بیشتر به شرایط استفاده و بودجه ای که داریم نزدیک است. انتخاب بین سنگ کوارتز و کورین یک قاعده همیشگی نیست که بگوییم از بین این دو همیشه کورین یا کوارتز انتخاب می شود. در حقیقت مجموعه ای از عوامل هستند که تاثیر گذارند.

سنگ کوارتز و کورین