اطلاعات مالک یک میلیون خانه خالی در راه سازمان مالیات
اطلاعات مالک یک میلیون خانه خالی در راه سازمان مالیات

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تا چند روز آینده اطلاعات مالکان حقیقی و حقوقی یک میلیون خانه خالی به سازمان امور مالیاتی ارایه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری معماری و نما، خانه خالی: محمود محمودزاده درباره شناسایی یک میلیون خانه خالی و ارایه اطلاعات این واحدهای به سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری که در ابتدا برای آنها پیامک ارسال شد و اطلاعات برگشتی این افراد دریافت شد مجموع شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که تا به امروز اطلاعات‌شان آماده ارایه به سازمان امور مالیاتی است، به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد.

وی افزود: این مالکان خانه‌های خالی برای معرفی به سازمان امور مالیاتی در مرحله تدقیق آخر هستند و در چند روز آینده اطلاعات این افراد وارد کارتابل می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چرا روند اخذ مالیات از خانه‌های خالی و اجرای قانون طولانی شده است، گفت: با توجه به قانون جدید و اصلاح قانون قبل که همزمان در مجلس با اقدامات دولت برای شناسایی خانه‌های خالی مطرح شد، سرعت اقدامات را کاهش دادیم تا با قانون جدید، مالیات بر خانه‌های خالی را به اجرا برسانیم.

محمودزاده افزود: در اصلاحیه قانون مالیات بر خانه‌ خالی که توسط رییس جمهوری هم ابلاغ شد تفاوت‌هایی نسبت به قانون قبلی وجود دارد که افزایش ضرایب و موضوعیت شناخت خانه‌های خالی و تغییر استانداردها در قانون جدید باعث می‌شود که بازدارندگی با اهرم قانون افزایش یابد.

بخوانید:  زیرساخت‌های ورزشی مشهد در اختیار عموم شهروندان

وی با بیان اینکه دستگاه‌ها مکلف به اجرای این قانون هستند به زودی مالیات از خانه‌ خالی اخذ می‌شود اظهار داشت: مهم این است که این ساختار و بستر قانونی آن به وجود آمد. سامانه‌ای که ایجاد شده ظرفیت کامل برای اجرای مالیات بر خانه‌های خالی را دارد و قانون جدیدی یک گام جلوتر رفته و علاوه بر شناسایی خانه‌های خالی در قانون جدید همه خانوار باید اطلاعات سکونتی خود را در سامانه ثبت کنند که به بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی در حوزه مسکن تبدیل می‌شود که برای برنامه‌ریزهای این حوزه می‌تواند خروجی های بسیار مفیدی را ارایه کند.